Négy éve szeli a kilométereket Elon Musk Teslája az űrben
A Roadster eddig több mint 3,2 milliárd kilométert tett meg, vagyis jóval túllépte a garanciális futásteljesítményt.
Szokatlan rakománnyal indult az űrbe a SpaceX új Falcon Heavy rakétája 2018 elején; Elon Musk egy Tesla Roadstert állított napkörüli pályára, amelynek vezetőülésébe egy Csillagember nevű bábút ültetett űrhajósruhába bújtatva – számolt be a ZME Science.
A felküldés után a médiavisszhang elült, a Tesla pedig feledésbe merült, a hírek szerint azonban még mindig egy darabban van, és zökkenőmentesen folytatja útját. Utoljára 2018-ban figyelték meg – az űrteleszkóp-igazgatók ugyanis nem szeretik az értékes megfigyelési időt egy milliárdos űrszemetére pazarolni –, a NASA azonban nyomon követi, akárcsak a többi autóméretű aszteroidát.
A whereisroadster.com webhely adatai szerint a járgány mostanra 377 millió kilométerre van a Földtől, és 5 568 kilométer per órás sebességgel távolodik. Az elmúlt négy év alatt 3,2 kilométert tett meg elnyújtott pályáján, amelynek szélei metszik a Föld és Mars útját. Eddig 2,6 kört tett meg a Nap körül, így a történelem messze legnagyobb futásteljesítményű autójává vált.
Eddigi útja során a Roadster legkisebb távolsága 8 millió kilométer volt a Marstól, legközelebb pedig 2035-ben jár a vörös bolygó közelében. A Földet 2047-ben közelíti meg újra, amikor a Tesla és Musk talán már nem is létezik – vagy épp a Tesla addigra a világ legértékesebb vállalatává válik, vezére pedig martinit kortyolgat új marsi kolóniáján.
Az űrutazó Tesla több millió évig szelheti a kozmoszt, a Földdel vagy Vénusszal ütközés valószínűsége a következő egymillió évben ugyanis 6 illetve 2,5 százalék, és a következő 15 millió évben is mindössze 22 százalék a földbecsapódás veszélye. Ez azt jelentheti, a Tesla még akkor is odafent róhatja köreit, amikor az emberiség már rég eltűnt a történelem süllyesztőjében.