Elon Musk és az Elongate: Twitter, Tesla, szexuális zaklatás, rejtélyes halál, harc a demokratákkal
Idén kifejezetten gyengén teljesítenek a Tesla részvényei, miközben Elon Musk hadat üzent a cenzúra ellen, majd bejelentette, hogy a republikánusokra fog szavazni.
A befektetők elkezdtek aggódni Elon Musk vállalkozása miatt, attól tartanak, hogy az üzletember nimbusza összeomlik, miután nyilvánosságra került egy állítólagos szexuális zaklatási ügy – érdekes módon nem sokkal azután, hogy Musk bejelentette, hogy bár eddig a demokratákat támogatta, legközelebb már a republikánusokra fog szavazni.
A Business Insider csütörtökön este számolt be arról, hogy a SpaceX 2018-ban 250 ezer dollárt fizetett egy légiutas-kísérőnek, akitől erotikus masszázst kért Musk, de hölgy nem volt hajlandó teljesíteni az igényeit, és jelentős mennyiségű lelépési pénzt kapott.
Musk szerint az egész mindössze politikai bosszú, amelyet már korábban is megjósolt, sőt, még a misztikus körülményekbe csomagolt halála is felmerült, és már neve is van az ügynek: Elongate.
Musk és a demokraták viszonya az elmúlt időben nem a legfényesebben alakul. A multimilliárdos az utóbbi időben Joe Biden elnök egyik leghangosabb bírálója lett, azért, mert a demokraták jobban meg akarják adóztatni a milliárdosokat és nagyobb adókedvezményeket akarnak adni az olyan elektromos autókat gyártó üzemeknek, ahol szakszervezetek működnek.
Ezt tetőzte a Twitter-ügy, ugyanis először úgy tűnt, hogy Musk hadat üzen a cenzúra ellen, a konzervatívok bizakodni kezdtek – In Musk We Trust –, a liberálisok könnyeket hullajtottak az állítólag elvesztett szólásszabadságért. Nem sokkal a vásárlás közlése után az amerikai kormány már lépett is, és létrehoztak egy dezinformáció elleni kormányzati testületet.
🤡🌎 Biden’s head of the new “Disinformation Governance Board” pic.twitter.com/RZqILqT18c
— Clown World Today 🤡🌎 (@cwt_news) April 29, 2022
Bár a Tesla vezérigazgatója közölte, hogy „ahhoz, hogy a Twitter megérdemelje a közbizalmat, politikailag semlegesnek kell lennie, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a szélsőjobbot és a szélsőbaloldalt egyformán fel kell háborítani“, még nem teljesen egyértelmű, hogy mit is akar.
A szakértők körében megoszlanak a vélemények arról, hogy mi is lesz a következő lépés: néhányan úgy vélik, hogy Musk megpróbál kihátrálni a vásárlásból, részben a Tesla áresése miatt. Annak ellenére, hogy korábban arról beszélt, a Morgan Stanley és más pénzintézetek 25,5 milliárd dollár hitelt ígértek neki, emellett 21 milliárd euró tőkéje van a saját forrásaiból, elsősorban a Tesla-részvényeiből.
Egyesek szerint az is elég nagy súlyú ügy volt, hogy a befektetők számára egyre fontosabb ESG besorolását (amely a zöld és fenntartható viselkedést jelzi) kvázi elvesztette a Tesla, a társaságot ugyanis kitette az S&P az ilyen „címkével” rendelkező társaságok indexéből. A lista összeállítói azzal indokolták a lépést, hogy a Tesla nem elég környezetbarát, rosszak a munkakörülmények, és jellemző náluk a munkahelyi rasszizmus.
A befektetők fordulatot szeretnének, amelyhez segítséget jelenthetne az a 15 milliárd dolláros saját részvény visszavásárlási program, amit a Tesla egyik nagybefektetője sürget. Leo Koguan Martin Viechának, a Tesla befektetői kapcsolatokért felelős vezető igazgatójának írt a Twitteren nyilvánosan, és felhívta arra a figyelmet, hogy a vállalatnak azonnal be kell jelentenie: idén 5 milliárd dollár, jövőre pedig 10 milliárd dollár értékben saját részvény visszavásárlását tervezi.