Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Azt hitték, hogy ő lesz a következő Steve Jobs, most elítélték csalásért

Elizabeth Holmes neve pár éve robbant be a köztudatba, s akkor úgy emlegették, mint a következő Steve Jobst.

...svg content...A csalással vádolt Elizabeth Holmes, a Theranos diagnosztikai vállalat volt vezetõje érkezik perének tárgyalására San Joséban 2021. december 17-én. A Theranos cégbe több millió dollár értékben fektettek be nagyvállalkozók abban a hiszemben, hogy a cég labordiagnosztikai áttörést ért el a tesztelésben, és tényleg képes például egyetlen vércseppbõl kimutatni vírusokat. A vállalat forradalminak vélt technológiája átverés volt, és ha beigazolódik a csalás vádja, Holmes akár 20 éves börtönbüntetést is kaphat. MTI/AP/Nic Coury
Észak-Amerika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Elizabeth Holmes, a Theranos diagnosztikai vállalat alapítója olyan narratívával beszélt a jövőről, mely miatt sokan elhitték, hogy radikális változásokat fog hozni a világba, mostanra azonban kiderült, hogy csak egy csaló. A 37 éves nő alig 6 évvel ezelőtt került be a Forbes magazinba, ahol a „világ legfiatalabb self-made női milliárdosának” és a „következő Steve Jobsnak” nyilvánították.

Holmesról azonban időközben kiderült, hogy nem túl tisztességesen viselkedett az üzleti életben, a bíróság pedig csalónak kiáltotta ki, miután kiderült, hogy több milliárdot csalt ki befektetőitől. A nő annak idején orvosi egyetemre járt, ám még a diploma előtt feladta, majd megkereste a világ leggazdagabb embereit, köztük Rupert Murdochot, Henry Kissingert és Larry Ellisont, mondván, rájött egy forradalmi megoldásra. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Azt állította a milliárdos befektetőknek, hogy rájött, hogyan lehet egyetlen tűszúrásnyi vérből megállapítani, hogy az érintett pontosan milyen egészségügyi állapotban van, s milyen betegségekkel küzd. A valóságban azonban egyáltalán nem így alakultak a dolgok: a tesztek nem működtek, a vállalatot pedig azzal vádolták, hogy több alkalommal is meghamisították az érintettek eredményeit.

Egy páciens arról számolt be, hogy a vállalat által végzett vérvizsgálat szerint elvetélt, pedig a nő akkor terhes volt, míg egy másik páciens közölte, a cég hamis eredményt küldött neki arra vonatkozóan, hogy HIV-pozitív-e. A panaszokat követően több hatósági vizsgálatot is elrendeltek, s bár a vállalat egy időben 9 milliárd dollárt ért, 2018-ban végül teljesen becsődölt.

Holmes ítéletét pedig végül hétfőn mondta ki a kaliforniai esküdtszék: négyrendbeli csalás és csalással kapcsolatos összeesküvés miatt elítélték a nőt. Holmes egyébként már gyermekkorában eldöntötte, hogy feltaláló lesz, és abban reménykedett, hogy képes lesz továbbvinni ükapjának örökségét, aki az 1800-as években igen nagy szerepet játszott a kenyérsütés forradalmasításában.

Kilencévesen állítólag azt mondta apjának, hogy „azt szeretné, ha az életben valami újat fedezne fel, valami olyat, amiről az emberiség nem tudta, hogy lehetséges”, majd 19 évesen azt gondolta, hogy megtalálta élete célját, amikor jelentkezett a Stanfordra, majd 2003-ban megalapította a Theranost. Akkora volt az önbizalma, hogy még szüleit is sikerült meggyőznie, hogy az egyetemre szánt összeget felhasználhassa a céghez, és ott is hagyta a Stanfordot – írja a Guardian.

Habár a Forbes is a következő Steve Jobsnak nevezte miután berobbant a köztudatba egy 2014-es TED konferencián, amikor egy fekete garbóban ment fel a színpadra, és a vérvizsgálatok forradalmasításáról beszélt, végül kiderült, hogy a nagyratörő vágyak sokkal inkább a pénzről, nem pedig a valódi forradalmi megoldásokról szóltak. A tárgyaláson pedig az is kiderült, hogy Holmes maga kereste fel a Wall Street Journal tulaját, hogy megpróbálja eltussolni a történteket, de ez nem jött össze.