A magyar lakosság zöme jóval borúlátóbb, mint az év első felében. Arra számítanak, hogy csökkenésnek indul a megtakarításuk, a fogyasztásuk, valamint a hitelfelvételi lehetőségeik is szűkülnek.
A megtakarításokkal kapcsolatos várakozások már a Scale Research júniusi kutatási eredményeit nézve sem voltak túl pozitívak, ám az első félévben még a lakosság 14%-a gondolta úgy, hogy javulni fog anyagi helyzetük a következő egy évben.
A szeptemberi kutatás alkalmával ez az arány 12%-ra csökkent, ám ami még aggasztóbb, az az, hogy a lakosság 66%-a nem vár javulást sem a következő egy évben. Ez a mutató 55%-ról kúszott felfelé.
A lakosság közel háromnegyede (74%) gondolja azt, hogy kevesebb eséllyel vesz fel hitelt a következő évben, és mindössze 8% válaszolt úgy, hogy bátrabban él a kínálkozó hitellehetőségekkel.
Szintén 14% gondolta, hogy növekedni fog a megtakarításaik aránya, ez még a covid-válság idejétől is jelentősen, mintegy 6%-kal elmarad. 63% úgy véli, hogy stagnálni, vagy romlani fog a megtakarítási képességük.
Schauermann Péter, a Scale Research Ügyfélkapcsolati igazgatója a portfolio.hu-nak elmondta, hogy várhatóan tovább romlanak majd a mutatók, melyeknek üteme gyorsulást mutatott az elmúlt időszakban.
Különösen problémás ez azért, mert jól jelzi a magyar háztartások sebezhetőségét egy elhúzódó válsághelyzet esetében. Ez a gazdaság szempontjából is komoly gondot jelent, hiszen csökken a vásárlóerő, valamint a fogyasztási lehetőségek is.
Schauermann a hitelfelvételek kapcsán hozzáfűzte, hogy „a megélhetési költségek és kamatok emelkedése miatt a hitelfelvétel, mint kiegészítő finanszírozási lehetőség, egyre többek számára válik elérhetetlenné, amely a hitelek iránti kereslet további, jelentős csökkenése irányába mutat a következő 1 évben.”