Életmentő technikát vezet be a MÁV a vasúti átjáróknál (videó)
A MÁV úgy döntött, újabb megoldással reagál a vasúti átjárókban történt balesetekre, melynek segítéségével életeket menthetnek meg.
Idén sajnos tizenöttel több baleset történt vasúti átjárókban a tavalyi év azonos időszakához képest, a halálos áldozatok száma pedig a kétszeresére emelkedett – írja a MÁV a kiadott közleményében.
A MÁV a balesetek számának csökkentése érdekében, megelőzési céllal figyelmeztető táblák kihelyezését kezdi meg budapesti és Pest vármegyei vasúti és HÉV átjárókban. Veszélyhelyzet esetén a táblán szereplő információk alapján a vasúttársasághoz, illetve a HÉV-hez közvetlenül befutó telefonos bejelentéssel – a vasúti átjáró helyének pontos beazonosítása mellett – a MÁV azonnal be tud avatkozni a balesetveszély elhárítása, a tragédiák megelőzése érdekében.
A MÁV 2022 óta intenzív balesetmegelőzési kampánnyal küzd a vasúti balesetek számának csökkentéséért. Az Érj haza biztonságban! kampány idén új elemekkel bővült, ezek közül talán a legjelentősebb, hogy a MÁV-csoport Budapesten és Pest vármegyében mintegy 230 vasúti és 50 HÉV vasúti átjáróban figyelmeztető táblák kihelyezését kezdi meg.
A pontos helyszín beazonosításához szükséges adatok
Az idei évben megemelkedett az érzékszerveket befolyásoló eszközök miatt bekövetkezett balesetek száma, ezért a vasúttársaság 2025-ben a kampány folytatásaként a vasúti átjárók előtt az aszfaltra felfestett figyelmeztető piktogramokkal hívja fel a figyelmet a közlekedés közbeni telefonálás és fülhallgató használat veszélyeire.
Amint a MÁV 2024 júniusában előzetesen bejelentette, a balesetmegelőzési céllal kihelyezett figyelmeztető táblákon olvasható a vészhelyzet esetén értesítendő telefonszám, a vasútvonal/HÉV vonal száma és a vasúti átjáró jele.
A pontos helyszín beazonosításához szükséges adatok beolvasásával életet menthet, balesetet és a vasúti, illetve HÉV közlekedésben jelentős fennakadásokat előzhet meg az, aki haladéktalanul hívja a táblán jelölt telefonszámot, ha a vasúti átjáróban veszélyhelyzetet tapasztal, műszaki hibás vagy elakadt járművet lát – tudhattuk meg a MÁV-tól.
Történtek már ilyen balesetek
Ilyen eset történt például január 13-án Pátroha és Kisvárda állomások között, ahol az átjáróban rekedt, műszaki hibás személygépkocsival ütközött a vonat. A baleset következtében a személygépkocsi kigyulladt, majd a mozdony eleje is lángra kapott. A személygépkocsi két utasa még az ütközés előtt elhagyta az elakadt járművet.
Az esemény következtében mindkét vágányon megállt a vasúti forgalom, a vágányok feletti felsővezetéket feszültségmentesítették, amely jelentős fennakadást okozott a vasúti közlekedésben: 8 vonat részlegesen elmaradt és 8 vonat összesen 520 percet késett. A vasúttársaság a baleset következtében 36 millió forintot meghaladó kárral kénytelen számolni.
2018 óta Pest vármegyében 88 baleset történt vasúti átjáróban, harminchárommal több, mint a baleseti statisztika második helyén álló Bács-Kiskun vármegyében. 2024-ben a MÁV hálózatán eddig 70 vasúti átjárós baleset történt, amelyek során tizenöten életüket vesztették. Tizenkét baleset súlyos, tizenhárom könnyű sérülésekkel járt, harminchárom alkalommal pedig anyagi kárt regisztrált a vasúttársaság. A tavalyi év azonos időszakában történt 55 vasúti átjárós baleset 7 áldozatot követelt, 6 súlyos és 10 könnyű sérüléssel végződött, 28 pedig anyagi kárral járt.
A vasúttársaság arra kéri a közlekedőket, hogy a vasúti átjárót mindig fokozott körültekintéssel közelítsék meg. A balesetek számának visszaszorítása valamennyiünk közös ügye, amelyhez a közlekedési morál javulása elengedhetetlen.