Élelmiszerválság: 40 millióval nőtt az éhezők száma 2020-hoz képest
A konfliktusok, a pénzügyi válságok és a szélsőséges időjárási események következtében ötödével nőtt az élelmezési válsággal küzdő emberek száma, tavaly elérve a 193 milliót, ami közel 40 millióval több, mint 2020-ban.
Az ENSZ és az EU által létrehozott, az élelmezési válságok elleni globális hálózat éves jelentésében közölte, hogy az adatrögzítés kezdete óta eltelt hat év alatt csaknem megduplázódott az élelmezési bizonytalanság.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban, Afganisztánban, Etiópiában, Szudánban, Szíriában és Nigériában zajló konfliktusok mind azon okok között szerepelnek, amelyek miatt az elmúlt években folyamatosan nőtt az éhhalál veszélyének kitett emberek száma.
A jelentés szerint a koronavírus-járvány és az azt követő válság csak súlyosbította az egyébként is rossz helyzetet. A szélsőséges időjárási viszonyok számos afrikai országban szintén súlyos élelmiszerhiányt okoztak. A jelentés szerint Etiópiában, Dél-Szudánban, Dél-Madagaszkárban és Jemenben 2021-ben mintegy 570 ezer embert fenyegetett az éhínség.
A jövőre nézve a jelentés megjegyzi, hogy az orosz invázió Ukrajnában komoly veszélyt jelent a globális élelmezésbiztonságra, különösen az élelmiszerválsággal küzdő országokban, köztük Afganisztánban, Etiópiában, Haitin, Szomáliában, Dél-Szudánban, Szíriában és Jemenben – írja az Al Jazeera.
Szomália 2021-ben gabonájának több mint 90%-át Oroszországból és Ukrajnából szerezte be, ezen arány a Kongói Demokratikus Köztársaság esetében 80%, Madagaszkár esetében pedig 70%-ot tett ki.
„Az akut éhínséggel már most is nagymértékben küzdő országokat különösen veszélyezteti a háború, mivel jelentős mértékben függenek az élelmiszerimporttól, és kiszolgáltatottak a globális élelmiszerár-sokkokkal szemben” – zárul a jelentés.
Az ENSZ korábban nagyobb pénzügyi támogatást és erősebb politikai akaratot sürgetett az éhínség által fenyegetett emberek növekvő számának megállítására. A jelentés szerint a probléma a vidéki területeken még súlyosabb: az élelmiszerhiány által veszélyeztetett emberek kétharmada a távoli területeken él, az ő helyzetüknek javítása nagyobb beruházásokat igényelne a mezőgazdaságba.