Egyetlen év alatt 30 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak globálisan
Az elmúlt egy évtized legmagasabb szintjére emelkedtek a globális élelmiszerárak, az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint azért, mert erőteljes a kereslet, a termés azonban gyenge.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) által közzétett adatok szerint októberben már a harmadik egymást követő hónapban emelkedtek az árak, szeptemberhez képest három százalékkal magasabbra. Az áremelkedést a növényi olaj és a búza árának erőteljes drágulása okozta – számolt be a CNN.
A FAO élelmiszerár-indexe számos élelmiszer-árucikk havi árának változásait követi nyomon, és az ENSZ ügynökségének adatai szerint az elmúlt egy évben több mint 30 százalékkal drágultak a termékek. A szervezet csütörtöki közleménye szerint 2011 júliusa óta nem állt ilyen magasan az index.
A búza ára októberben 5 százalékkal emelkedett, mivel a legfőbb exportőrök – köztük Kanada, Oroszország és az Egyesült Államok – termésének mennyisége jelentősen csökkent. A búza mellett az árpa, a rizs és a kukorica is drágult. A pálma-, a szója-, a napraforgó- és a repceolaj 9,6 százalékos áremelkedést mutattak a FAO indexe szerint. A pálmaolaj árának emelkedése a malajziai termelés visszaesése miatt következett be, ami elsősorban a vendégmunkások hiányának tudható be.
Az élelmiszerellátás és az árak a szélsőséges időjárási körülmények, az ellátási láncok elé gördülő nehézségek, a munkaerőhiány és a növekvő költségek miatt jelentős nyomás alatt állnak. Az emelkedő élelmiszerárak magasabb költségeket eredményeznek a fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok számára, amelyek közül néhányan az áremelkedést a vásárlókra hárítják. Többek között az Unilever, a Kraft Heinz és a Mondelez is emelte a népszerű termékek árát.
Az élelmiszerek felhalmozására sürgeti Kína a családokat az ellátási nehézségek miatt
A FAO szerint egy sor termék, például a tejpor, a baromfi, a növényi olajok és az árpa iránt magas a globális kereslet, ám bizonyos területeken enyhülés jöhet: a sertéshús iránti csökkenő kínai kereslet például hozzájárult ahhoz, hogy a FAO húsárindexe már a harmadik egymást követő havi csökkenést mutatja. A cukor ára októberben csökkent, miután hat egymást követő hónapban emelkedett.