Megszületett a döntés, amelynek az egyházi abúzusok áldozatai nem fognak örülni
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) fontos döntést hozott meg kedden, amely számos olyan embert érint, aki papok és egyéb egyházi tisztviselők zaklatásának, szexuális bántalmazásának lettek az áldozatai.
Az EJEB ugyanis kedden kimondta, hogy mivel a Vatikán egy szuverén állam, ezért nem lehet úgy perelni európai bíróságokon, mintha egy polgári jog szerinti jogi személy lenne.
A Szentszéket még 2011-ben egy 24 fős, főként hollandokból, belgákból és franciákból álló csoport perelte be különböző belga bíróságokon, amiért abúzusnak lettek kitéve.
A történt mondhatni „szokásos”, mindannyian papok és egyéb egyházi tisztviselők szexuális zaklatásának, bántalmazásának lettek az áldozatai.
Az ügy végigment a belga bírósági hierarchián, végül azonban az EJEB-nél kötött ki, amely megállapította, hogy egy állami bíróságnak nincs joghatósága a Vatikánnal szemben ítélni – írja a CNN.
Az EJEB ugyanis kimondta, hogy a Vatikán szuverén államnak értelmezhető, ami azt jelenti, hogy csak nemzetközi bíróságokon lehet velük szemben fellépni, állami polgári- vagy büntetőbíróságokon nem.
Ez pedig azért is rossz hír az egyház szexuális bántalmazásának áldozatai számára, mert egy nemzetközi pert sokkal körülményesebb megindítani, mint egy állami bírósági pert.