Egyre többen döntenek az építkezés mellett, mert nem találnak megfelelő ingatlant
A családi házak építésére alkalmas telkek akár 30-50 százalékkal is drágulhattak, de még mindig a fővárosban a legdrágább telket venni.
A koronavírus-járvány következtében érezhetően megnőtt a kereslet a kertes házak iránt, ami komoly áremelkedést generált a lakáspiacon egy év alatt – derült ki az Otthon Centrum elemzési vezetőjének közleményéből. Azok, akik nem találtak igényeiknek megfelelő ingatlant, a telekpiac felé fordultak, így az építési terültek ára is emelkedésnek indult.
Az év első kilenc hónapjában 20 százalékkal több telek talált új tulajdonosra az Otthon Centrum segítségével, mint az előző év azonos időszakában. Mindez 30-50 százalékos árnövekedést eredményezett a családi házak építésér alkalmas telkek esetén, a népszerű városokba vágyóknak azonban akár másfélszeres drágulással is számolniuk kellett.
Az áremelkedés mértéke réginként és országrészenként eltérő, jellemzően a kertvárosi és agglomerációs területek drágultak leginkább, a távolabb fekvő települések telkei pedig nem, vagy csupán kisebb mértékben. Debrecenben, Érden, vagy a jóval alacsonyabb árszínvonalú Cegléden majdnem duplázódtak az építési telkek árai – számolt be a Pénzcentrum.
Szerdától olcsóbb lesz a benzin, a gázolaj ára azonban nem változik
Továbbra is annak kell legmélyebben a zsebébe nyúlnia, aki fővárosi telekhez szeretne jutni, különösen a III. kerületben, de Buda többi része is népszerű. A Balaton-parton is nagy a kereslet a telkek iránt, akár 50 százalékos drágulás is megfigyelhető, az itt kialakult árszínvonal a fővárosi agglomerációs vagy budapesti külső kerületek áraihoz mérhető.
A települések népességszámának növekedése is hatással van az árak alakulására, a nagyobb forgalom és az közszolgálati infrastruktúra túlterhelésének elkerülése érdekében az önkormányzatok ugyanis korlátozni kezdték az új beépítési lehetőségeket. Ez egyaránt növeli az új építési telkek, valamint a használt családi házak eladási árát is.