Egyre több magyar fordul a magánegészségügyi szolgáltatókhoz
Miután az állami rendelésekre jóformán lehetetlen bejutni, a magyarok inkább kifizetik a horribilis pénzeket a magánegészségügyben, hiszen ha az államira várnának, ki tudja, mikor kerülnének sorra.
A magánegészségügyi kiadások Magyarországon évente elérik a 600-800 milliárd forintot, a teljes egészségügyi ellátás mintegy 20-25 százalékát ez a szektor fedezi – számolt be a Népszava.
A lap rámutatott, egyre több beteg keresi fel a magánszolgáltatásokat, főként azok, akik az állami intézményekben nem kapnak időben megfelelő ellátást. A Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. már három éve követi a magánegészségügy fejlődését, beleértve a lakosság kiadásait is.
A legfrissebb adatok szerint a háztartások évente átlagosan 360 ezer forintot fordítanak egészségügyi szolgáltatásokra, ebből 44 ezer forintot magánintézményekben. Az összeg 2024-ben nem emelkedett az előző évekhez képest.
A felmérés alapján a válaszadók mindössze két százaléka számára nem lényeges a költség, ha az egészsége helyreállításáról van szó. További 21 százalékuk azt mondta, hogy az ár másodlagos, ha módja van rá, igyekszik a legjobb szolgáltatást választani. A megkérdezettek 48 százaléka a legjobb ár-érték arányt tartja szem előtt, míg 29 százalékuk minimális költséggel igyekszik megoldani egészségügyi problémáit.
A Népszava példaként a szemészeti beavatkozásokat említi, melyekre a magyar lakosság tavaly több mint 8 milliárd forintot költött. Sokan választják a lézeres látásjavító kezelést, mely kizárólag a magánszektorban érhető el, ára pedig szemenként 159 ezertől 487 ezer forintig terjedhet. Noha az éles látáshoz szükséges eszközök drágulnak, a lézeres műtét költségei három-négy éven belül megtérülhetnek.