Egyre több fiatal küzd rákos megbetegedéssel
Egy friss tanulmány aggasztó részletekkel szolgált a rákos megbetegedések számának növekedéséről.
A BMJ Oncology című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint a korai stádiumú rák előfordulása az elmúlt három évtizedben közel 80 százalékkal nőtt az 50 év alattiak körében.
A The Guardian által szemlézett tanulmány 204 ország adatain alapul, és 29 ráktípusra összpontosít, a tudósok következtetése riasztó, ugyanis 1990 és 2019 között világszerte 79,1 százalékkal nőtt a korai stádiumú rákos megbetegedések száma az 50 év alattiak körében. A rákos halálesetek száma ugyanebben az időszakban 27,7 százalékkal nőtt.
1990-ben világszerte „még csak” 1,82 millió megbetegedést regisztráltak, harminc évvel később azonban ez a szám már 3,26 millió volt. Emellett 2019-ben több mint egymillió 50 év alatti ember halt meg rákban.
A kutatók szerint a hirtelen emelkedés fő okai valószínűleg az egészségtelen táplálkozásban, valamint az alkohol- és dohányfogyasztásban keresendők. Mint írják, a növekedés megállításához nagy szükség lenne arra, hogy egészséges életmódra ösztönözzék az embereket.
A kutatók arra számítanak, hogy amennyiben az elkövetkező években sem változnak a dolgok, a rákos megbetegedések aránya 2030-ig további 31 százalékkal emelkedhet. A vizsgált rákos megbetegedések közül 2019-ben világszerte a mellrák volt a leggyakoribb és ez okozta a legtöbb halálesetet is.
A legtöbb korai stádiumú rákos eset Észak-Amerikában, Óceániában és Európában fordult elő, így nem meglepő, hogy a legtöbb haláleset is ezen a három kontinensen történt.