Az egyházmegyei papság 14 százalékát vádolták meg visszaéléssel 1950 óta
Az új-zélandi katolikus egyház számadatokkal is elismerte, hogy 1950 óta az egyházmegyei papság 14%-át vádolták meg gyermekek és felnőttek bántalmazásával.
A gondozásban elkövetett visszaélésekkel foglalkozó királyi bizottság kérésére tette közzé az adatokat az egyház, a decemberi időközi jelentésből pedig az derült ki, hogy az 1960-as évektől a 2000-es évek elejéig akár negyedmillió gyermeket, fiatalt és kiszolgáltatott felnőttet bántalmaztak fizikailag és szexuálisan az új-zélandi hitbéli és állami gondozóintézményekben.
A Te Rōpū Tautoko, a királyi bizottsággal való egyházi együttműködést koordináló csoport kutatása 428 katolikus plébánia, 370 katolikus iskola és 67 egyéb ellátó intézmény irataira is kiterjedt, amely egy két éven át tartó, több tucat ember bevonásával zajló nagyszabású munka volt, beleértve a 70 évre visszanyúló, több száz helyen lévő papírakták átkutatását is – közölte a The Guardian.
Az eredmények szerint 1950 óta 1680 esetben számoltak be bántalmazás elszenvedéséről, ebből 835 olyan bejelentés volt, amely gyermek ellen elkövetett szexuális bántalmazást állított, és a bejelentések 80%-a gyermekekkel kapcsolatos volt, azonban 164 felnőttre vonatkozó eset is feljegyzésre került.
Ezek oktatási és bentlakásos intézményhez, valamint egyházközséghez és egyéb helyszínhez kapcsolódtak, a többi pedig azonosítatlan helyszínen történt.
A vádak 14%-ban katolikus egyházmegyei papok, 8%-ban férfi gyülekezeti tagok (testvérek vagy papok) és 3%-ban női gyülekezeti tagok (nővérek vagy apácák) ellen irányultak, a legtöbb bejelentett visszaélés pedig az 1960-as és 1970-es években történt, tényleges számuk azonban ennél is nagyobb lehet, akár tizenkétszeres is, de ennek tényleges mértékét nagyon nehéz felmérni.
John Dew bíboros, az NZ Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szerint a statisztikák „szörnyűek”, és emiatt az egyház „mélységesen szégyelli magát”, illetve határozottan reméli, hogy az egyház tanulni fog ebből, és megerősíti elkötelezettségét a védelem jobb kialakításával kapcsolatos munka iránt.