Megérkeztek az egyetemi felvételi ponthatárok
Végre fellélegezhetnek a hónapok óta izguló diákok, nyilvánosságra hozták a felvételi ponthatárokat.
Nyilvánosságra hozták csütörtök este az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat, ezzel eldőlt, hogy a mintegy 102 ezer jelentkező közül az általános eljárásban hányan kerülnek be egyetemre, főiskolára.
A diákok 20 órától, a bevált gyakorlat szerint, SMS-ben közvetlen értesítést kaptak, ezzel párhuzamosan a felvi.hu oldalon is tájékozódhatnak a ponthatárokról.
A koronavírus-járvány miatt egy év kihagyás után tartották meg a hivatalos ponthatárváró eseményt Budapesten. Ezúttal az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) lágymányosi campusán, ahol Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára szimbolikus gombnyomással hirdette ki a ponthatárokat.
Az ITM tájékoztatása szerint a felvételizők a ponthatárok kihirdetését több vidéki városban is figyelemmel kísérhették, például Debrecenben, Egerben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsen, Salgótarjánban és Szegeden.
A ponthatárok határozzák meg, hogy a jelentkező az általa megjelölt melyik képzésre kerül be. Mindenki csak egy helyre nyerhet felvételt, mégpedig az általa megjelölt jelentkezési helyek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a megállapított ponthatárt.
Az Eduline összegyűjtötte, mely egyetemekre hányan jelenkeztek a következő tanévre:
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (26562)
- Debreceni Egyetem (16189)
- Budapesti Gazdasági Egyetem (14377)
- Szegedi Tudományegyetem (14151)
- Pécsi Tudományegyetem (13809)
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (10879)
- Károli Gáspár Református Egyetem (9672)
- Szent István Egyetem (8291)
- Budapesti Corvinus Egyetem (8243)
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem (8145)
Az ELTE képzéseire több mint 11 ezer hallgatót vettek fel, többségüket állami ösztöndíjas képzésben. Az ELTE Bölcsészettudományi karának kommunikáció- és médiatudomány szakára 414 pontot kellett elérni az állami ösztöndíjas képzéshez, de szlavisztika szakokon is hasonlóan magas volt a határ: szlovák nyelven 419, ukrán nyelven pedig 414. Az Állami- és Jogtudományi kar szintén nagy népszerűségnek örvendett, állami ösztöndíjas osztatlan jogászképzésen 472 pontot kellett elérnie a diákoknak.
A Debreceni Egyetem osztatlan informatika-matematikatanár szakára 447 pont, informatika-némettanár szakára pedig 415 pont volt az elegendő az állami ösztöndíjas képzéshez. Magas volt a ponthatár a biológiatanárnak készülő diákok számára is, 408 ponttal kerülhettek be a képzésre, földrajz-magyartanár szakra pedig 414-el.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem gazdálkodási és menedzsment, kommunikáció- és médiatudomány, valamint műszaki menedzser képzéseire 400 pontot kellett elérni az állami ösztöndíjhoz, pénzügy és számvitelen 402-őt. A vegyészmérnöki képzéshez 370 pontnál lett kijelölve a határ, fizika szakon pedig 400 pont volt szükséges a Felvi.hu adatai szerint.
Forrás: MTI