Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jövő héten valósággá válik az Egyesült Királyságban 2050-re jósolt időjárás

2020 nyarán a meteorológusok elkészítettek egy hipotetikus időjárás-előrejelzést, hogy modellezzék, milyen hőmérséklet várható évtizedek múlva, a lakosság azonban már most betekintést nyerhet a jövőbe.

...svg content...Fotó: DimaBerlin / Twenty20
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

A klímakrízis már a világ minden részét sújtja, az északi szélességi körök hőmérséklete pedig különösen érzékenyen reagál a változásra, ezért az ezen a területen élők fokozottan ki vannak téve a szélsőséges időjárás következményeinek – olvasható a CNN cikkében.

Hogy rávilágítsanak a problémára, a UK Met Office – az Egyesült Királyság hivatalos időjárás-előrejelző ügynöksége – meteorológusai 2020 nyarán belevágtak egy szuper hosszú távú éghajlati modell elkészítésébe, hogy megnézzék, milyen hőmérséklet várható körülbelül három évtized múlva. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

„Nem aktuális időjárás. Példák a valószínű időjárásra az éghajlati előrejelzések alapján” – írta a Met Office akkor, hogy senkit ne tévesszen meg a grafika, hétfőn és kedden azonban úgy tűnik, a „valószínű időjárás” valósággá válik, csak éppen 28 évvel korábban.

A New York-i Columbia Egyetem légkörkutatója, Simon Lee hívta fel a figyelmet rá, hogy a 2050-re vonatkozó kilátások nagy hasonlóságot mutatnak az Egyesült Királyságban jövő hét elejére jelzett időjárással, amelyre egy Twitter bejegyzésben hívta fel a figyelmet, mondván, „ami kedden várható, az betekintést enged a jövőbe”.

Bár 30 év múlva ez lehet a jellemző időjárás, a jövő hét elejére jelzett hőmérséklet 10-15 fokkal lesz melegebb a megszokottnál; a maximumok először közelítik meg a 40 Celsius-fokot, és először lép érvénybe „piros” jelzésű hőségriasztás. Korábban az országban mért legmagasabb hőmérséklet 38,7 Celsius-fok volt, amit a Cambridge-i Botanikus Kertben dokumentáltak 2019-ben.

Nikos Christidis, a Met Office kutatója elmondta, az éghajlatváltozás már hatással van a szélsőséges hőmérsékleti értékekre az Egyesült Királyságban; tízszeresére nőtt az esélye a 40 Celsius-fokos napoknak az emberi befolyástól mentes területekhez képest.

Az egyre gyakrabban előforduló kánikula nagyobb veszélyt is rejt magában néhány kellemetlen napnál, a szélsőséges hőség ugyanis a leghalálosabb időjárási körülmények közé tartozik. A hőguta komoly kockázatot jelent a szív- és légúti betegségben szenvedők számára, és mindössze a lakosság 5 százaléka rendelkezik légkondicionáló berendezéssel.

Megdöbbentően hasonló eset tanúi lehettünk tavaly nyáron az Egyesült Államokban, amikor a Csendes-óceán nyugati részét napokig rendkívüli hőség sújtotta. A hőhullám során több mint 800 olyan váratlan haláleset történt, amely szokatlannak számított az adott időszakban.

A Washingtoni Egyetem klímakutatója, Kristie Ebi „néma gyilkosnak” nevezte a hőséget, szerinte ugyanis a szokatlanul meleg időjárást az emberek nem érzik annyira drámainak és sürgetőnek, mint például az áradásokat vagy a városokat elpusztító futótüzeket.

Hozzátette, fontos megérteni, hogy az éghajlat már most sem olyan, mint néhány évvel ezelőtt. A hőmérséklet egyre magasabb lesz annál, amit fiatalabb korunkban tapasztaltunk, ami a legsebezhetőbbek számára jár leginkább kockázattal, ezért jobban oda kell figyelnünk a körülöttünk élőkre.