Egy tanulmány szerint alig befolyásolják az iskolabezárások a koronavírus elleni harcot
A koronavírus járvány következtében a legtöbb ország rendkívül szigorú intézkedéseket hozott, hogy a járvány terjedését megállítsák.
Azonban az iskolabezárásoknak – ami emberek millióinak életét állította a feje tetejére – sokkal kisebb lehet a hatása a COVID-19 járvány megfékezésére hozott intézkedések közül, mint ahogyan azt először gondolták – legalábbis egy új tanulmány szerint.
A University College London kutatói szerint az iskolabezárások „mindösszesen” 2-4% közötti halálesetet előztek meg, ami jelentősen alacsonyabb adat, mint más egyéb, társadalmi távolságtartásra vonatkozó intézkedés következtében megelőzött haláleset.
A The Lancet Child-ban és az Adolescent Health-ben hétfőn publikált tanulmány 16 különböző kutatómunkát vizsgált meg, amik a korábbi SARS, MERS és hagyományos influenzajárványok tanulmányozásával foglalkozik, emellett modellezték a COVID-19 járvány terjedését, és ezek alapján jutottak arra a következtetésre, hogy az iskolabezárások „gyenge” módjai a vírus elleni harcnak.
Az adatok alapján megállapítható, hogy az új koronavírus járvány a gyerekeket ugyan megfertőzi, de csak nagyon enyhe tüneteket produkálnak, és nagyon alacsony a halálozási rátájuk is. Az ő esetükben a problémát az jelenti, hogy vírushordozókká válhatnak és adott esetben megfertőzhetik az idősebb rokonaikat a vírussal.
Az UNESCO adatai szerint az iskolabezárások a világ tanulóinak körülbelül a 91%-át érintik, vagyis 1.6 milliárd gyereket és fiatal felnőttet. Összesen 188 országban vezettek be iskolabezárásokra vonatkozó rendelkezéseket.
Amellett, hogy a tanulmány szerint összességében nem sok halálesetet előztek meg ezzel az intézkedéssel, nagy problémát okoz több szülő számára, hogy mit kezdjenek a gyerekekkel, amíg ők napközben munkában vannak. A hagyományos módszert, vagyis a gyermek nagyszülőknél való elhelyezését most a vírus jellege miatt különösen mellőzni kell.
Végezetül a gazdasági vonatkozásokat sem érdemes elfelejteni ebben az esetben: csak az Egyesült Államokat tekintve egyes tanulmányok szerint a GDP akár 3%-os csökkenést is produkálhat, ha legalább 8 hétig zárva tartanak az iskolák. Egyelőre nem lehet tudni, mikor nyitják újra ezeket az intézményeket, mivel a járvány terjedése egyelőre nem igazán lassul.