Egy év alatt megduplázódott a kanyarós megbetegedések száma
Kutatók mutattak rá egy riasztó tendenciára: globálisan megfigyelhető volt, hogy egy év leforgása alatt szinte megduplázódott a kanyarós megbetegedések száma.
Az Egészségügyi Világszervezet munkatársa, Dr. Patrick O’Connor szombaton a barcelonai ESCMID globális kongresszuson ismertette a kutatást, mely szerint a kanyarós megbetegedések száma világszerte 2022 és 2023 között csaknem megduplázódott.
Noha a fejlett országokban csak kisebb, a fejlődő országokban hatalmas kihívást jelent a kanyaró felszámolása. A világkongresszuson elhangzottak szerint 2022-ben 171 153 eset volt világszerte, ezzel szemben a 2023-ban már 321 582 esetet regisztráltak, 2024-ben pedig az ideiglenes adatok alapján az év eleje óta legkevesebb 94 ezer kanyarós megbetegedés történt.
A kutatás szerint az idei megbetegedések csaknem fele a WHO európai régiójában történt, a legmagasabb előfordulási gyakorisággal Azerbajdzsánban, Kirgizisztánban és Jemenben. Az Egyesült Államokban a CDC szerint péntekig 20 joghatósági körzetben 128 kanyarós megbetegedést jelentettek idén. Ez a legmagasabb szám 2019 óta.
A kanyaró erősen fertőző, levegő útján terjedő betegség. Súlyos egészségügyi következményekkel vagy halállal járhat, különösen a fiatal és be nem oltott gyermekek esetében. Az általános tünetek közé tartozhat a láz, a köhögés, az orrfolyás, a könnyező szem és a piros foltokból álló kiütés.
A CDC szerint az Egyesült Államokban a kanyarót elkapó, nem beoltott emberek közül körülbelül minden ötödik kórházba kerül. A kanyarós gyermekek közül 20-ból 1-nél tüdőgyulladás alakul ki, másoknál pedig veszélyes agyduzzanat, az úgynevezett agyvelőgyulladás alakulhat ki. A kanyaróval megfertőződött 1000 gyermekből akár 3 is meghalhat a légúti és neurológiai szövődmények miatt.