Az éghajlatváltozás miatt 30-szor valószínűbbé váltak a hőhullámok Ázsiában
Elképesztő eredményeket hozott egy friss tanulmány az éghajlatváltozás elsöprően negatív hatásai kapcsán: a klímaváltozás legalább 30-szor valószínűbbé teszi a súlyos, halálos kánikulával járó hőhullámokat Ázsiában.
A World Weather Attribution (WWA) által szerdán közzétett, a CNA által is szemlézett lesújtó tanulmányból derült ki, hogy klímaváltozás nyomán legalább 30-szor valószínűbb lett, hogy Bangladesben, Indiában, Laoszban és Thaiföldön rekordméretű, halálos hőhullámok követik a közelmúltban tapasztalt súlyos kánikulát.
India egyes részein április közepén 44 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mértek, Mumbai közelében pedig egyetlen nap alatt 12 ember vesztette életét hőgutában. Eközben Bangladesben, Dakkában az elmúlt közel 60 év legmelegebb napját jegyezték.
A thaiföldi Tak városában minden idők legmagasabb hőmérsékleti rekordja dőlt meg 45,4 Celsius-fokkal, míg a laoszi Sainyabuli tartományban 42,9 Celsius-fokot mértek, ami minden idők legmagasabb országos hőmérsékleti rekordja. Thaiföldről két halálesetet jelentettek, noha a WWA szerint a halálos áldozatok száma ennél jóval magasabb, hiszen a rekkenő hőség miatt sokan kerültek kórházba, ám a hőhullám a szegényeket és a kiszolgáltatottakat érintette a legsúlyosabban.
A nemzetközi éghajlatkutatók új tanulmánya a maximális átlaghőmérsékletet és a páratartalmat is magában foglaló maximális hőindexet vizsgálta. A WWA közleményében úgy fogalmazott:
Az elemzés azt is megállapította, hogy Indiában és Bangladesben az ember okozta éghajlatváltozás miatt az ilyen eseményekre – melyek korábban évszázadonként egyszer fordultak elő – most körülbelül ötévente egyszer lehet számítani.