Az éghajlatváltozás miatt egzotikus betegségek jelenhetnek meg Németországban
A klímaváltozás miatt a távoli országokból származó különleges betegségek is felüthetik a fejüket Németországban.
Egy hétfőn közzétett nyilatkozatában a német országos közegészségügyi intézet (RKI) vezetője figyelmeztetett, az éghajlatváltozás miatt távoli országokból származó, egzotikus betegségek terjedhetnek el Németországban, ezzel együtt pedig felhívta a figyelmet arra is, hogy időben fel kell készíteni az orvosokat.
Lothar Wieler a Berliner Morgenpostban közzétett írásában rámutatott, fel kell készíteni a Németországban dolgozó orvosokat arra, hogy záros határidőn belül olyan egzotikus betegségekkel találkozhatnak majd, melyek eddig csak a távoli országokból visszatérő betegeknél fordultak elő.
Mivel az éghajlatváltozás miatt a tél egyre enyhébb, a nyár pedig egyre melegebb Németországban, a Földközi-tenger térségében vagy még távolabbi vidékeken honos állatfajok is megélnek, ilyen például a a számos veszélyes vírus terjesztőjeként számon tartott ázsiai tigrisszúnyog.
Noha az egzotikus betegségek is komoly fejtörést okoznak a nyugati országokban, a klímaváltozás miatt a régóta honos fajok is új veszélyt jelenthetnek: ilyenek például a közönséges házi szúnyogok, melyek rendkívül gyakran hordozzák a nyugat-nílusi vírust.
Mivel azonban a szaporodásuk is a hőmérséklettől függ, az egyre magasabb hőmérséklet okán egyre csak növekszik szúnyogcsípések általi fertőzések valószínűsége is. Már 2019-ben is regisztrált olyan eseteket a német RKI, melyekben nagy valószínűséggel egy szúnyogcsípéssel kapták el a vírust a betegek úgy, hogy nem lépték át az ország határait.
Habár nemrég megtalálták a gyógymódot a malária ellen, s sokan úgy vélik, egy már legyőzött betegségről van szó, az éghajlatváltozás által kiváltott felmelegedés miatt könnyedén újra felütheti a fejét Németországban a malária is. Az enyhébb téllel ugyanis az állatok is hosszabb ideig aktívak, magyarul a kullancsok által terjesztett betegségek száma is növekszik.
Az RKI adatai szerint 2020-ban negatív rekordot döntött a kullancsok által terjesztett megbetegedések száma: 712 betegnél mutatták ki a kullancsok révén terjedő FSME-vírus okozta agyvelőgyulladást, ám a következő, némiképp hűvösebb időszakban 45 százalékkal esett vissza ez az arány.