Jobb egészségi állapothoz vezethet felnőttkorban a gyerekkori ingyenes menzakaja
Ha korábban szerettük a menzán elénk rakott iskolai ételeket, akkor van egy jó hírünk.
Kutatók bebizonyították, hogy ha ingyen szolgáltatják az iskolák a gyermekeknek az ebédet az intézményben, akkor sokkal egészségesebb felnőttekké válhatnak, mint azok a fiatalok, akiknek a szülei fizettek az étkeztetésért.
A Stockholmi Egyetem közgazdász professzora, Dan-Olof Rooth és kollégái egy olyan tanulmány tettek nemrég közzé a The Review of Economic Studies tudományos folyóiratban, melyben Svédország ingyenes menzaprogramját vizsgálták meg, illetve megnézték, miként befolyásolta a projekt a családok életét.
Rájöttek, hogy azok a gyerekek, akik tanulmányaik során ingyenes menzakajában részesültek, egy centiméterrel magasabbra nőttek, valamint három százalékkal több pénzt kerestek, mint azok a társaik, akiknek fizetniük kellett az ételért.
A szegényebb sorsú családokból érkező diákok esetében sokkal radikálisabb változásokat mértek, az iskolából való távozásuk után ugyanis az ingyenes étkeztetésben részesülőknél hat százalékos bevételforrás-növekedést regisztráltak.
Mindezekből kifolyólag megállapították, hogy a svéd program sikeresnek értékelhető, és ha minden országban sikerülne bevezetni ezt a módszert és támogatást, azzal jelentősen elősegíthetnék a felnőtt lakosság egészségi állapotának javulását is.
Eközben a világ nagy részében még az alapvető betevő megszerzése is komoly problémát okoz, elég csupán az afrikai vagy a délkelet-ázsiai régió fejlődő országait említeni, így elsősorban rajtuk kellene segíteni, majd csak ezután elgondolkodni a következő lépésekről.