Egekbe szöktek az élelmiszerárak, további drágulások várhatóak
A magyar és az amerikai inflációs ráta emelkedése miatt az élelmiszerek jelentős dráguláson mentek keresztül, a határ pedig úgy tűnik, csak a csillagos ég.
A Portfolio hírportál elemzéséből kiderült, azonos pályán mozognak a régiós inflációs mutatók, részben a hasonló monetáris politikák és a devizamozgások következtében. A háttérben fontos mozgatórugó az élelmiszerárak megugrása, ami az országspecifikus tényezők mellett egy hosszú távú globális trendbe is illeszkedik.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által kalkulált globális élelmiszer-árindex májusi adata a hagyományos technológia szerint már az úgynevezett vágtató infláció kategóriájába sorolható.
Ezáltal a jegybank számítása szerint „a globális élelmiszerárak alakulása a hazai mezőgazdasági termelői árakon keresztül hozzávetőlegesen 1-2 negyedév alatt gyűrűzik be a fogyasztói árakba, így a globális folyamatok 2021 második felétől járulhatnak hozzá a hazai élelmiszerek árainak emelkedéséhez”.
Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának előrejelzése szerint további áremelkedés várható nemzetközi szinten, ami bár nem gyorsuló tendenciát fog mutatni, mégis érezhetjük majd a pénztárcánkon.
Több tényező is segíti, hogy visszafogottabb legyen a boltokban látható árcédulák változási sebessége, de az idei látványos költség-emelkedési hatástól ezekben az országokban sem lehet mentesülni.
Egyrészt a jövedelmeket reálértelemben erodálja számos nem élelmiszertermék, illetve számos szolgáltatás áremelkedése, így a reál-arányokat tekintve növekszik az élelmiszerek jelentősége. Ráadásul a nem élelmiszer jellegű árnövekedések egy része (szállítási költségek, csomagolás) szintén lecsapódik a feldolgozott élelmiszer-termékek áraiban, tehát nem csupán a nyers élelmiszerek hajtják felfelé a boltokban megvásárolt késztermékek árát – írta a lap.