Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A világ legkisebb repülő robotja: akkumulátorra és elektronikára sincs szüksége

A világ legkisebb repülő robotja: akkumulátorra és elektronikára sincs szüksége

A világ legkisebb repülő robotja: akkumulátorra és elektronikára sincs szüksége
Fotó: Unsplash A kép csak illusztráció!

Amerikai kutatók szerint a fák beporzására és szűk helyeken való felderítésre is lehetne használni.

Az amerikai UC Berkeley mérnökei kifejlesztették a világ legkisebb, vezeték nélküli repülő robotját, amelynek elkészítését a természet, egészen pontosan a poszméh inspirálta. A mindössze 21 milligramm tömegű szerkezet átmérője kisebb, mint egy centiméter, a drón pedig képes lebegni, irányt váltani, valamint pontosan odarepülni a kiszemelt célpontokhoz – részletezik a beszámolóban. Megjegyzik: a robotoknak különböző elektronikai alkatrészre és akkumulátorra van szükségük ahhoz, hogy repülni tudjanak, ami hátrányt jelent, az integrálásuk miatt ugyanis nő a súlyuk, ezáltal csökken a hatótávolságuk.

Hogy a miniatűr drónnál ne legyen ilyen probléma, a Berkeley mérnökei szabályozták a repülési útvonalat, és külső mágneses mezővel táplálták az eszközt. A robotnak két apró mágnese van, és úgy tervezték meg a szerkezetet, mint egy kis propellert. Ezeket a mágneseket egy külső mágneses mező vonzza és taszítja, amely megpörgeti a gépet, és elegendő energiát hoz létre ahhoz, hogy felemelje a robotot a földről. A mágneses tér erősségének beállításával a robot repülési útvonala pontosan szabályozható – magyarázzák.

A HVG a Science Advances című tudományos lapban megjelent publikációra hivatkozva azt írja: a kutatók szerint mindez azt eredményezte, hogy a fejlesztésüknél egyel nagyobb repülő robot a maga 2,8 centiméteres átmérőjével háromszor nagyobb, mint az ő gépük. Fanping Sui, a tanulmány társszerzőjének elmondása alapján az apró repülő robotok hasznosak lehetnek a kis üregek és más bonyolult környezetek feltárására, ennek köszönhetően használható beporzásra, vagy akár kisebb csövek átvizsgálására is. Ám a robot ez utóbbitól még abból a szempontból messze van, hogy nincsenek fedélzeti érzékelői, amelyek értékelnék a helyzetét vagy a pályáját.

Emiatt a fejlett drónokkal ellentétben nem tudja valós időben módosítani a mozgását. Bár képes a precíz repülésre, a hirtelen környezeti változások, például az erős szél letérítheti a pályájáról, így a mérnökök a jövőben hozzáadnák az aktív vezérlést is a rendszerhez. A kutatók még hozzáfűzték azt is: erős mágneses térre van szükség a robot működéséhez, ám ha tovább csökkentenék a méretét – nagyjából akkora, mint egy szúnyog –, akkor rádióhullámok segítségével is reptetni lehetne, ami szintén elképesztően hangzik.


Emellett arra is kitértünk, hogy már táncban is verhetetlenek a robotok. Az elmúlt években számos alkalommal bizonyította lenyűgöző képességeit a Boston Dynamics Atlas robotja, amely mostanra a komplex akrobatikus mozgások terén is számottevő fejlődést mutat. A robotfejlesztő vállalat szakemberei a Robotics & AI Institute közreműködésével olyan mesterséges intelligencia alapú megoldást dolgoztak ki, amely lehetővé teszi az emberi mozgásformák minden eddiginél pontosabb utánzását. A részletekről itt olvashat.