Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,76 Ft
Euró
393,30 Ft
Font
458,49 Ft
Bitcoin
63,468 $

A drogkartellek fegyveres drónokkal támadják ellenségeiket és terrorban tartják a lakosságot Mexikóban

Az egész egy rutinműveletnek indult: a mexikói rendőrség feloldotta a szervezett bűnözői csoportok által készített blokádokat El Aguaje-ban, egy nyugat-mexikói városban, amely a drogkartellek csataterévé vált.

Fotó: Flickr/Michael Khor
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A hatóságok szerint azonban hirtelen egy drón repült át felettük, amely lőporbombát dobott le, és megsebesítette Michoacán állam rendőrségének két tisztjét a karján és a lábán. Az áprilisi támadás aláhúzta az illegális kábítószerek elleni nemzetközi küzdelemben egyre inkább megjelenő veszélyt – a fegyveres drónokat.

A véreskezű és nagy hatalmú Jalisco Új Nemzedék Kartell, vagy CJNG, és riválisa, a Cárteles Unidos továbbfejlesztették arzenáljukat, és drónokkal bombázzák ellenségeiket, ami egyre nagyobb veszélyt jelent a mexikói és amerikai állampolgárokra, és lehetővé teszi, hogy még több kábítószer áramoljon az Egyesült Államokba.

„Határozottan kiálltam amellett, hogy a mexikói kartelleket terrorista csoportokként jelöljék ki, mert úgy viselkednek, mint a terrorista csoportok. Úgy vannak felszerelve, mint a terrorista csoportok. Rekordmennyiségű mérgező kábítószert terjesztenek Amerikában”

– mondta Derek Maltz, az amerikai kábítószer-ellenes hatóság különleges műveleti részlegének korábbi vezetője.

„A legújabb és legjobb technológiát fogják használni”, hogy legyőzzék a mexikói ellenfeleket, rászálljanak a rendőrökre, és olyan területekért harcoljanak, amelyek jobb útvonalakat biztosítanak számukra a kábítószer Egyesült Államokba történő becsempészéséhez – mondta.

Az USA TODAY hálózatához tartozó The Courier Journalnak adott exkluzív interjúban a Cárteles Unidos egyik újonc drónkezelője, aki a kartell bűnügyi tevékenységére való tekintettel nem kívánta megadni a nevét, elmondta, hogy szervezetének mintegy 100 drónja van. Elmondása szerint a kartell tagjai egy „Lord of the Skies” becenévre hallgató férfitól kapnak kiképzést a használatukra.

„Tavaly óta képez ki minket. Sok drónmodellünk van. Nem túl kifinomultak, de jelentős mennyiségű robbanóanyagot képesek szállítani”

– mondta a kartelltag.

Azt mondta, hogy a drónok „legálisan érkeznek az Egyesült Államokból” egy „Michoacánban lévő csoportokon keresztül, amelyek támogatják a kartellt, és legális pénzük van a drónok megvásárlására”. A férfi azt mondta, hogy a Cárteles Unidos drónokat telepít a terület megfigyelésére és a CJNG támadására. Azt mondta, hogy sem az ő szervezete, sem a CJNG nem használ drónokat kábítószer-kereskedelemre, mert nem éri meg a pénzt és az erőfeszítést; a drónok használata nem hatékony módja annak, hogy a CJNG nagy mennyiségű kábítószert exportáljon Amerikába.

Röviddel a dróntámadás után – írta az Associated Press – a pápai nuncius, Monsignore Franco Coppola látogatást tett Aguilillában, misét tartott a lakosoknak, és egy Krisztus-képpel sétált végig az utcákon, „hogy szimbolikusan visszaszerezze az úttesteket, ahol az elmúlt hónapokban több tucatnyi holttestet – néhányat lefejezve – hagytak”.

Az El Aguaje-i dróntámadás azonban csak egy volt a sok közül az elmúlt években: a CJNG-t több támadásért is felelőssé tették a Michoacán államban található Tepalcatepecben, valamint az Egyesült Államokkal határos Baja California mexikói államban, ahol a kartell célba vette Gerardo Manuel Sosa Olachea közbiztonsági miniszter házát.

Egy mexikóvárosi tájékoztatón Sandoval azt mondta, hogy az ilyen támadások aggasztóak, de „nem voltak olyan hatékonyak”, mint amilyennek a kartellek szeretnék. Elmondta, hogy az általuk használt drónok nem tudnak annyi robbanóanyagot szállítani, hogy komolyan megsebezzenek egy embert vagy leromboljanak egy épületet.

A hatóságok aggódnak amiatt, hogy a kartellek több halálos eszközhöz is hozzájuthatnak: attól tartanak, hogy a kartellek fokozhatják a drónok segítségével történő kábítószer-csempészést a határon keresztül; azt mondják, egyesek ezt a taktikát használják arra, hogy marihuánát és más kábítószereket juttassanak be az Egyesült Államokba.

Az International Studies Perspective című tudományos folyóiratban 2018-ban a kutatók idéztek egy szakértőt, aki szerint a kartellek drónokkal keresik a határőrség ügynökeit, és tájékoztatják a drogcsempészeket a helyzetükről.

Miközben a kartellek körében egyre szaporodnak a drónok, a mexikói közbiztonsági tisztviselők megpróbálják megfékezni használatukat. A mexikói főügyészség több vizsgálatot is indított a szervezett bűnözés által elkövetett terrorizmus ügyében, majd lefoglalt drónokat és C-4 robbanóanyagot, amelyeket általában dróntámadásokhoz használnak.

A múlt hónapban a két ország kormánytisztviselői a mexikóvárosi külügyminisztériumban megbeszélést tartottak, hogy megvitassák az új közös biztonsági politikát. A külügyminisztérium által kiadott közlemény szerint „Mexikó és az Egyesült Államok megerősíti elkötelezettségét a transznacionális szervezett bűnözés elleni közös munka mellett”.