Drasztikus drágulás várható a nyersanyagoknál
Az iparban meghatározó fémek világszerte drámai áremelkedést mutatnak.
Ezen a héten kedden a réz ára az elmúlt két hét legmagasabb szintjére emelkedett, azon befektetői remények miatt, melyek szerint a kínai gazdaságélénkítés növelni fogja a fém iránti keresletet a világ legnagyobb fogyasztójának piacán – írta a Világgazdaság.
Kína, amely a globális fémkereslet közel 50 százalékát adja, fokozza a koronavírus-járványok által érintett iparágak, vállalatok és emberek pénzügyi támogatását.
A réz árát emelte az a hír is, hogy az MMG perui Las Bambas bányája, amely a globális kínálat 2 százalékát adja, április 20-ától felfüggeszti működését az ismétlődő zavargások miatt, melyek során az elszegényedő helyi közösségek egyre szélesebb körű támogatást igényelnek a bányavállalattól – olvasható a beszámolóban.
Az LME által elismert raktárakban lévő készletek emelkedése visszafogja az árakat, de a globális készletek továbbra is történelmi mélyponton vannak, habár az összes rézkészlet november óta a legmagasabbra, 8150 tonnával 118 825 tonnára emelkedett. A Shanghai Futures Exchange által elismert raktárakban viszont a készletek két hónapos mélypontra, 88 682 tonnára csökkentek.
Április elején tovább nőtt a magas nikkel-katóddal rendelkező akkumulátorokban használt lítium-hidroxid ára, tonnánként nyolcvanezer dollár közelében mozog.
A hidroxiddal hagyományosan felárral kereskednek a karbonáthoz képest, ami azonban mostanában felzárkózik, a differencia a februári közel tízezer dolláros árkülönbözetről most tonnánként négyszáz dollár körülire csökkent.