Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Trump új vámtarifái drasztikusan növelhetik meg az iPhone-ok árát

Trump új vámtarifái drasztikusan növelhetik meg az iPhone-ok árát

Trump új vámtarifái drasztikusan növelhetik meg az iPhone-ok árát
Fotó: Unsplash

Egyes elemzők szerint akár 30-40 százalékos áremelkedést is okozhatnak.

A Donald Trump amerikai elnök által bevezetett új vámtarifák különösen érzékenyen érinthetik az Apple-t, mivel az iPhone-ok többségét még mindig Kínában gyártják, amit 54%-os vámmal sújtanak. A cégnek két lehetősége van: vagy elnyeli a többletköltségeket, vagy áthárítja azokat a fogyasztókra. Az elemzések szerint az alapmodell iPhone 16, amely jelenleg 799 dollárba kerül, akár 1142 dollárra is drágulhat a Rosenblatt Securities számításai alapján, ami 43%-os áremelkedést jelentene. A csúcsmodell iPhone 16 Pro Max ára pedig az 1599 dolláros jelenlegi árról közel 2300 dollárra változhatna – részletezik.

A cikk a videó után folytatódik

Bár az Apple egyes gyártási folyamatokat Vietnamba és Indiába helyezett át, ezeket az országokat sem kímélték a vámok: Vietnam 46%-os, India pedig 26%-os vámtarifát kapott. Neil Shah, a Counterpoint Research társalapítója azt mondta, az Apple-nek átlagosan legalább 30%-kal kellene emelnie árait az importvámok ellensúlyozására, ám Angelo Zino, a CFRA Research elemzője kevésbe borúsan látja a helyzetet. Ő úgy fogalmazott, a vállalat valószínűleg csak a költségek 5-10%-át tudja majd áthárítani a fogyasztókra – írta meg a Portfolio az Inside Retail cikkére hivatkozva.

Felidézik: Trump első elnöki ciklusa alatt is vezetett be vámokat a kínai importra, hogy az amerikai vállalatokat hazai vagy közeli országokba való gyártásáthelyezésre ösztönözze. Akkor az Apple több termékére is mentességet kapott, most azonban egyelőre nem született ilyen döntés.

Az elemzők egyúttal azt is hangsúlyozták, hogy az iPhone eladások már most is stagnálnak a vállalat főbb piacain, részben azért, mert az Apple Intelligence új funkciói nem bizonyultak elég vonzónak a vásárlók számára. A Rosenblatt Securities becslése szerint Trump vámintézkedései akár 40 milliárd dolláros veszteséget is okozhatnak az Apple-nek.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy története egyik legradikálisabb változása előtt állhat az Apple mobilos rendszere, ám az a hírek szerint a régebbi készülékek közül nem mindre fog megérkezni. Egy megbízhatónak ítélt belső forrás szerint több iPhone-birtokos is hiába várja majd a friss operációs rendszert, mivel úgy tudni, a vállalat az iOS 19 esetében szigorúbb lesz. Továbbá azt is megírtuk, hogy jelentősen megváltozhatnak 2027-re az Apple okosórái. A Bloomberg neves Apple-szakértője, Mark Gurman vázolta fel legutóbbi hírlevelében, mire számíthatunk ennek kapcsán.