Úgy véli, Kim Dzsongun egy diktátor, aki az atomfegyverekre úgy tekint, mint biztosítékra, hogy hatalmon maradhasson.
Marco Rubio szenátor, Donald Trump külügyminiszter-jelöltje szerdán „diktátorként” jellemezte Észak-Korea vezetőjét, Kim Dzsongunt, s egy átfogóbb megközelítést javasolt a feszültségek enyhítésére az ország kapcsán. Rubio ugyanakkor elismerte, Trump korábbi diplomáciája némi nyugalmat eredményezett.
Mint ismert, Trump az elnöksége idején szokatlan módon háromszor is találkozott Kimmel, s kapcsolatukat szívélyesnek jellemezte, sőt, azt találta mondani, hogy „egymásba szerettek”. Mike Pompeo akkori külügyminiszter is kerülte a kritikát az észak-koreai vezetővel szemben.
Rubio, aki korábban Trump politikai riválisa volt, majd hirtelen támogatójává vált, most úgy véli, Kim Dzsongun a nukleáris fegyvereket hatalma fenntartásának biztosítékaként használja. A South China Morning Post jelentése szerint úgy fogalmazott:
„Ezek az atomfegyverek Kim számára biztosítékot jelentenek a hatalomban maradásra, még akkor is, ha szankciók próbálják megakadályozni a fejlesztéseket”
Rubio szerint új stratégiára van szükség az észak-koreai politikában, ami megakadályozza, hogy az ország háborút indítson az Egyesült Államok szövetségesei, Dél-Korea és Japán ellen, miközben nem ösztönöz más nemzeteket nukleáris programjaik fejlesztésére.
NE HAGYD KI
Ugyanakkor elismerte, Trump diplomáciai erőfeszítései nem vezettek tartós eredményre az észak-koreai atomprogram felszámolásában, hozzátéve, hogy az akkori közeledés legalább a feszültségek csökkentésében eredményes volt.