Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Trump megerősítette: az amerikai hadsereget veti be a bevándorlók tömeges kitoloncolására

A megválasztott régi-új elnök megerősítette a korábbi értesüléseket: ahogy hivatalba lép, nemzeti szükségállapotot hirdet és azonnal tömeges kitoloncolást rendel el, amihez az amerikai hadsereget is beveti majd.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Allison Robbert
Észak-Amerika

Takács Petra

Szerkesztő

Donald Trump megválasztott elnök a saját, Truth Social közösségi oldalán közzétett bejegyzésében erősítette meg, ahogy hivatalba lép, nemzeti szükségállapotot hirdet és bevonja az amerikai hadsereget a papírok nélküli bevándorlókat célzó tömeges kitoloncolási terv végrehajtásához.

A New York Times jelentése szerint az amerikai elnökök széleskörű felhatalmazással rendelkeznek a nemzeti vészhelyzetek kihirdetésére, ami olyan hatásköröket szabadít fel, mint például a kongresszus által kiutalt pénzeszközök átirányítása. Első hivatali ideje alatt Trump kihasználta ezt a jogkört, hogy további finanszírozást biztosítson a határfal építéséhez. Soron kívül A NAK elárulta, lesz-e elég karácsonyfa idén

A jelentések szerint új tervei között szerepel, hogy katonai pénzeket használjon fel hatalmas befogadó létesítmények építésére, melyekben illegális bevándorlókat helyeznének el, amíg a kitoloncolásukra várnak. Stephen Miller, Trump legfőbb bevándorlási tanácsadója ezeket a létesítményeket a Belbiztonsági Minisztérium által irányított, a kitoloncolási folyamatok felgyorsítását célzó állomásközpontoknak nevezte.

Akadályba ütközhet Trump terve, sokan aggódnak a következmények miatt

Egy ilyen nagyszabású kitoloncolási művelet egyik fő akadálya, hogy a Bevándorlási és Vámhivatalon (ICE) belül nincs elegendő fogva tartási hely. Ez a korlátozás történelmileg olyan gyakorlatokhoz vezetett, mint az „elfogás és szabadon bocsátás”, amikor a menedékkérők a bírósági meghallgatásig az országban maradhatnak. A Trump által javasolt létesítmények célja, hogy a bevándorlók megunják az elhúzódó jogi csatározásokat és inkább önként hagyják el az Egyesült Államokat a határozatlan idejű fogva tartás helyett.

Trump kritikusai azonban jelentős aggályokat fogalmaztak meg e tervek jogszerűségével és etikai következményeivel kapcsolatban: Karen Tumlin, az Igazságügyi Akcióközpont igazgatója „disztópikusnak” és „valószínűleg illegálisnak” minősítette a javaslatokat.

Robyn Barnard, a Human Rights First munkatársa a társadalmi és gazdasági következményekre figyelmeztetett: családok szakadnak majd szét és pótolhatatlan munkaerő tűnik el a munkaerőpiacról. Barnand rámutatott, amennyiben Trump tervei megvalósulnak, úgy azok garantáltan maradandó károkat okoznának az országban.