Új módszerrel próbálják visszaszorítani a dohányzást
A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat vezetői úgy vélik, a program több ezer ember életét mentheti meg.
Új módszerrel próbálják visszaszorítani a dohányzást az Egyesült Királyságban: olyan pirulákat adnának az állampolgároknak, amelyek segítenek leszokni – derül ki a beszámolóból. Kifejtik: évente mintegy 85 ezer embernek fogják felajánlani a lehetőséget, hogy vareniklint használhasson, egy olyan gyógyszert, amelyet naponta egyszer kell bevenni és segít a dohányzásról való leszokásban.
A készítmény csökkenti az emberek nikotin utáni sóvárgását, valamint blokkolja is annak hatását az agyra. Mindemellett ráadásul mérsékli a leszokással járó tüneteket, mint például az ingerlékenység vagy az alvási nehézségek. Fontos hozzátenni: Angliában az elmúlt 20 évben folyamatosan csökkent a dohányosok száma, de jelenleg még így is mintegy 6 millió ember dohányzik.
Az NHS abban bízik, a vareniklin segítségével a következő öt évben nagyjából 9500 halálesetet előzhetnek meg. A gyógyszert egyébként 2006-ban kezdték el alkalmazni, bár akkor még a Champix nevet viselte. 2021-ig évente több mint 85 ezer ember szedte, ezután azonban elérhetetlenné vált, mivel a gyógyszereket ellenőrző ügynökség szennyezést talált benne – írja a 24.hu a The Guardianre hivatkozva.
Szerencsére mostanra ezt a problémát sikerült orvosolni, így újra forgalomba kerülhetett a szer. Egy kutatás eredményei pedig azt mutatták, hogy a készítmény nemcsak életeket menthet, de használatával az állam is sokat spórolhat. A becslések szerint ugyanis minden vareniklinre költött fonttal 1,6 fontot takaríthatnak meg, amelyet nem kell a dohányosok egészségügyi ellátására költeni – emelik ki.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy rekordot döntöttek a magyarok a hevítéses dohánytermékek piacán, a termék iránti kereslet egyre nő. Ezzel szemben a hagyományos cigaretták fogyasztása továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Mindez azt mutatja, hogy a dohánytermékek fogyasztási szokásai jelentős átalakuláson mennek keresztül Magyarországon.