Diszkriminációval vádolják a Lufthansát: egy zsidó csoportot nem engedtek felszállni egy budapesti járatra (videók)
Az átszállással utazó ortodox zsidó csoport felszállását megtagadta a Lufthansa, a légitársaság közlése szerint azért, mert nem mindegyikük viselt maszkot.
A Lufthansa LH 401-es járatával közel 170 ortodox zsidó érkezett május 4-én New Yorkból Frankfurtba, legtöbbjük desztinációja pedig Budapest lett volna, hogy részt vehessenek egy bodrogkeresztúri megemlékezésen: a csoport tagjai egyéni és csoportos foglalással rendelkeztek.
A csoport néhány tagja azonban nem akart maszkot viselni a New Yorkból Frankfurtba tartó járaton, habár a légiutas-kísérők több alkalommal is jelezték nekik, hogy ez a szabály, ami mindenkire érvényes. A jelentések szerint az ortodox zsidó utasok megzavarták a személyzet munkáját azáltal, hogy csoportosan imádkoztak a repülőgép folyosóin és konyháiban, ráadásul a maszkviselési kötelezettségre még maga a repülőgép kapitánya is figyelmeztette a csoportot.
A történtek fényében pedig végül a Frankfurtból induló LH 1334-es számú budapesti járatra az ortodox zsidó csoport nagy részét már nem engedték fel, így a gép végül alig 20 utassal indult útjára. A fel nem engedett utasok ezt követően kifogásolták, hogy szerintük származásuk és kinézetük miatt diszkriminálták őket, a budapesti járat kapitánya pedig maga döntött úgy, hogy nem engedi fel a csoportot a járatra, hogy elkerülje a további rendbontást.
Ezt követően pedig csak úgy pörögtek az események: a beszállókapunál megjelent a repülőtéri rendőrség is, ráadásul igen nagy erőkkel, s megpróbáltak enyhíteni a kialakult feszült helyzeten, miután a dühös utasok közölték, hogy diszkrimináció áldozatai lettek, azt állítva, hogy csak 1-2 ember nem viselt maszkot a csoportból.
Az AIRportal.hu értesülései szerint az egyik utas még le is nácizta az egyik rendőrt, ez azonban a legrosszabb döntés volt részéről, hiszen ez Németországban bűncselekménynek számít. Az utasokat végül átfoglalták egy másik járatra, ám a csoport több tagja csak másnap utazhatott el Frankfurtból. A botrányos esetről több felvétel is készült, melyek azóta is szélsebesen keringnek a közösségi médiában, a Lufthansa pedig május 10-én egy hivatalos közleményben jelezte, hogy elhatárolódnak mindennemű diszkriminációtól, és kivizsgálják az ügyet.