Delfinek és bálnák óvták meg az embereket a cápáktól: mi ösztönözhette őket erre?
A szakértők úgy vélik, az állatok önmaguk és utódaik védelme érdekében cselekedtek, de az is lehet, hogy ennél többről van szó.
Több olyan eset is előfordult már, hogy delfinek és bálnák mentették meg azoknak az életét, akiket cápatámadás ért, ám az kérdéses, mi motiválhatta ezeket az állatokat arra, hogy hasonlóképp cselekedjenek. A NatGeo csatornán Sharkfest címmel futó filmben pedig épp erre keresték a választ, ezért négy esetet vizsgáltak meg.
Ezek közül az első Martin Richardson története, akit a Vörös-tengerben úszkálva ért cápatámadás Egyiptom partjainál. Elmondása szerint a makócápa körülbelül ötször harapta meg, ezáltal biztos volt benne, hogy hamarosan végez vele, ekkor azonban valami szokatlan történt.
Nan Hausert, egy Cook-szigeteki bálnakutatót pedig egy púpos bálna mentett meg egy hatalmas tigriscápától. Állítása szerint a bálna meglökte és felemelte az orrával, tehát úgy viselkedett, mintha a borját kellene védelmeznie – írta az Index a LiveScience beszámolója alapján.
Az Új-Zéland partjainál úszó életmentőket egy csapat delfin vette körbe, holott nem is tudták, hogy egy nagy fehér cápa üldözte őket. Az egyik példány ráadásul célba is vette a ragadozót, amely végül menekülőre fogta.
Tom Hird tengerbiológus úgy véli, szép és romantikus ötlet, hogy az állatok valóban meg akarták menteni az embereket, ezért avatkoztak közbe, ám az már nem olyan biztos, hogy valóban erről van szó. Mike Heithaus, a Floridai Nemzetközi Egyetem biológia tanszékének professzora egyetértett vele.
Kiemelte, ha a delfinek vért látnak a vízben, tudják, hogy a közelben cápa lehet, ezért cselekedni kezdenek: önmaguk és utódaik védelme érdekében gyorsan odaúsznak, hogy elriasszák a ragadozót. De az új-zélandi vízimentők esetében nagy a valószínűsége annak, hogy tényleg az emberek segítségére siettek.