Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A dél-koreai hatóságok elfogatóparancsot kértek a felfüggesztett elnök ellen

Miután Jun Szogjol harmadik alkalommal sem jelent meg a kihallgatásán, elfogatóparancsot kértek ellene a hatóságok.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Dél-koreai elnöki hivatal
Ázsia

Szabó Kata

Szerkesztő

A dél-koreai hatóságok tájékoztatása szerint hétfőn bírósági végzés kiadását kezdeményezték a dél-koreai bűnüldöző szervek Jun Szogjol, felfüggesztett dél-koreai elnök ellen, miután harmadszorra sem jelent meg a december elején kihirdetett hadiállapot ügyében elrendelt kihallgatáson.

A rendőrség, a magas rangú tisztségviselők korrupciós ügyeit vizsgáló nyomozószerv (CIO), valamint a védelmi minisztérium közreműködésével létrehozott bizottság legutóbb szerdára idézte be Junt, aki korábban is figyelmen kívül hagyta a meghallgatásokra szóló felszólításokat. Soron kívül Zsigó Róbert: 3,2 százalékkal emelkednek a nyugdíjak januártól

Egy szöuli bíróság dönt majd arról, hogy kiadja-e a letartóztatási parancsot a nyomozóhatóságok részére. Jun jogi képviselői azt állítják, a CIO-nak nincs jogköre, hogy a lázadás vádjával kapcsolatos vizsgálatot folytasson vele szemben, és szerintük nem kérhet letartóztatási parancsot sem.

Dél-Korea új ideiglenes elnökévé pénteken Csve Szangmok gazdasági és pénzügyminiszter, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes lépett, miután a dél-koreai ellenzéki többségű parlament alkotmányos vádemelési eljárást indított az előző ideiglenes államfővel, Han Dokszuval szemben. Han azután került hivatalba, hogy felfüggesztették Jun Szogjolt.

Mint ismert, a korrupcióellenes hivatal azért nyomoz Jun ellen, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd néhány órával később visszavonta azt. Azóta Dél-Korea rendkívül mély politikai válságba került.

A parlament december 14-én megszavazta Jun felelősségre vonását, az Alkotmánybíróság pedig eljárást indított annak megállapítására, hogy a döntés megfelel-e az alkotmánynak. A testület 180 napot kapott arra, hogy döntsön, visszahelyezi-e a lázadás vádjával szembenéző Junt hivatalába, vagy végleg elmozdítja tisztségéből; a következő tárgyalásra pedig január 3-án kerül sor.