Dél-Korea előtt megnyílt az égbolt, sikeresen fellőtték saját gyártmányú rakétájukat
A háromlépcsős Nuri – ami koreaiul világot jelent – megépítése kulcsfontosságú lépés, amely egy sor jövőbeli műhold és küldetés előtt nyit ajtót.
Dél-Korea kedden sikeresen útnak indította Nuri rakétáját, amely jelentős lépés az ország virágzó űrprogramja szempontjából, miután nyolc hónappal ezelőtt az első kísérlet során az eszköz felrobbant, és nem sikerült pályára állítania a felküldött műholdakat.
A háromfokozatú, több mint 47 méteres, 200 tonnás rakétát az ország déli részén található Naru Űrközpontból lőtték fel helyi idő szerint 16 órakor. Az ország tudományos minisztériuma arról számolt be, a tetején öt műhold van, amelyek két éven keresztül hajtanak majd végre különféle feladatokat – például légkörmegfigyelést -, valamint egy 1,3 tonnás álszatellit.
A Koreai Repülési és Űrkutató Intézet (KARI) szerint Dél-Korea keddi küldetése előtt csupán Oroszország, az Egyesült Államok, az Európai Unió, Kína, Japán és India fejlesztett ki olyan hordozórakétát, amely képes egy 1 tonnánál nagyobb műhold szállítására.
A KSLV-II Nuri sikere kulcsfontosságú az ország űrprogramja szempontjából, hogy ambiciózus célokat érjenek el a 6G hálózatok, a kémműholdak és a holdszondák terén. Az ország számos katonai műhold felbocsátását is tervezi, de a tisztviselők tagadták, hogy a Nuri fegyverként is használható lenne – írta cikkében a Channel News Asia.
Dél-Korea tavaly októberben próbált először próbaműholdat felbocsátani Nuri rakétával, akkor azonban a kísérlet kudarcot vallott, amikor az eszköz harmadik fokozatú hajtóműve leállt, és a műhold nem érte el az alacsony földi pályát – olvasható a CNN cikkében.
A KARI vezetője, Ahn Sang-il korábban úgy nyilatkozott, a sikeres fellövés nagyobb autonómiát biztosít Dél-Korea számára az űrprogramja tekintetében, ettől kezdve ugyanis lehetőségük lesz a saját igényeik szerint, a számukra megfelelő időpontban útnak indítani saját gyártmányú űreszközeiket.
A tavalyi sikertelen kísérlet után Mun Dzsein elnök elmondta, Dél-Korea 2027-ig még öt alkalommal tervez kilövést, az országban azonban további űrprojektek is folyamatban vannak: a NASA-val közösen kifejlesztett holdjáró várhatóan jövő év augusztusában indul útnak. Körülbelül egy évig fog keringeni a Hold körül, és ez lesz az első dél-koreai küldetés, amely elhagyja a Föld pályáját.