Dél-Korea már saját kémműholddal figyeli Észak-Korea atomfegyvereit
Észak-Korea és Dél-Korea szint egyszerre állították pályára az első kémműholdjukat, ami komoly mérföldkő.
Az USA régóta rendelkezik ilyen kémműholdakkal, ami miatt Észak-Korea egy ideje rendíthetetlenül dolgozott azon, hogy legyen egy saját rendszere. A sikertelen próbálkozások végén megtörtént a pályára állítás, és Észak-Korea már fotókat is készített az USA egyes katonai támaszpontjairól.
Észak-Korea a tiltás ellenére is folytatja a programját és hamarosan újabb műholdakat küldhet az űrbe. Dél-Korea szintén átesett a tűzkeresztségen, és megerősítette, az első katonai kémműholdja a SpaceX rakéta sikeres indítása után pályára állt.
Röviddel ezután sikerült felvenni a kapcsolatot a földi irányítással, és úgy tűnik, eddig minden rendben van. Szöul is régóta dolgozott a kémműholdján, aminek szállítását Elon Musk egyik SpaceX Falcon 9 rakétája vitt magával, fokozván ezzel az űrversenyt a Koreai-félszigeten.
Észak-Korea figyelmeztet
A műhold kilövését követő 11. percben sikeresen levált a rakétáról, amit végül célzott pályára állítottak. Ez óriási előrelépés Dél-Korea számára abban, hogy saját műholddal, a nap 24 órájában figyelje Észak-Korea atomfegyvereit.
A CNA a Yonhap hírügynökségre hivatkozva azt írja, a 400 és 600 kilométer közötti magasságban keringő műhold képes akár 30 centiméteres tárgyak észlelésére is. Dél-Korea eddig javarészt csak az amerikai rendszerek által küldött adatokra hagyatkozhatott, most viszont már a saját kémműholdjukkal gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak.
Dél-Koreának sietnie kellett, mert Észak-Korea, ha csak két héttel is, de megelőzte őket. Az északiak jelezték, ha külső behatás éri a műholdjukat, darabokra fogják lőni az amerikai rendszereket, és ugyanez igaz a dél-koreai eszközre.
Szakértők véleménye szerint egy aktív felderítő műhold pályára állítása javítaná Észak-Korea hírszerzési képességeit, különösen Dél-Korea felett, mialatt kulcsfontosságú adatokat szolgáltatna egy esetleges katonai konfliktushelyzetben.