Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Dél-Korea már saját kémműholddal figyeli Észak-Korea atomfegyvereit

Észak-Korea és Dél-Korea szint egyszerre állították pályára az első kémműholdjukat, ami komoly mérföldkő.

...svg content...Fotó: Az észak-koreai kormány által közreadott felvételen Kim Dzsong Un észak-koreai vezetõ és lánya, Kim Dzsu E katonazenekar elõadását tapsolja meg az ország légierejének napja alkalbából tartott ünnepségen egy meg nem nevezett légitámaszponton Észak-Koreában 2023. november 30-án. MTI/AP/Észak-koreai kormány/KCNA/KNS
Ázsia
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

Az USA régóta rendelkezik ilyen kémműholdakkal, ami miatt Észak-Korea egy ideje rendíthetetlenül dolgozott azon, hogy legyen egy saját rendszere. A sikertelen próbálkozások végén megtörtént a pályára állítás, és Észak-Korea már fotókat is készített az USA egyes katonai támaszpontjairól.

Észak-Korea a tiltás ellenére is folytatja a programját és hamarosan újabb műholdakat küldhet az űrbe. Dél-Korea szintén átesett a tűzkeresztségen, és megerősítette, az első katonai kémműholdja a SpaceX rakéta sikeres indítása után pályára állt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Röviddel ezután sikerült felvenni a kapcsolatot a földi irányítással, és úgy tűnik, eddig minden rendben van. Szöul is régóta dolgozott a kémműholdján, aminek szállítását Elon Musk egyik SpaceX Falcon 9 rakétája vitt magával, fokozván ezzel az űrversenyt a Koreai-félszigeten.

Észak-Korea figyelmeztet

A műhold kilövését követő 11. percben sikeresen levált a rakétáról, amit végül célzott pályára állítottak. Ez óriási előrelépés Dél-Korea számára abban, hogy saját műholddal, a nap 24 órájában figyelje Észak-Korea atomfegyvereit.

A CNA a Yonhap hírügynökségre hivatkozva azt írja, a 400 és 600 kilométer közötti magasságban keringő műhold képes akár 30 centiméteres tárgyak észlelésére is. Dél-Korea eddig javarészt csak az amerikai rendszerek által küldött adatokra hagyatkozhatott, most viszont már a saját kémműholdjukkal gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak.

Dél-Koreának sietnie kellett, mert Észak-Korea, ha csak két héttel is, de megelőzte őket. Az északiak jelezték, ha külső behatás éri a műholdjukat, darabokra fogják lőni az amerikai rendszereket, és ugyanez igaz a dél-koreai eszközre.

Szakértők véleménye szerint egy aktív felderítő műhold pályára állítása javítaná Észak-Korea hírszerzési képességeit, különösen Dél-Korea felett, mialatt kulcsfontosságú adatokat szolgáltatna egy esetleges katonai konfliktushelyzetben.

Szijjártó Péter elfogadhatatlannak tartja az izraeli vezetés elleni elfogatóparancsot

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen.