Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Két dél-koreai titkosszolgálati vezető ellen is nyomozás indult Észak-Korea miatt

Két egymástól elkülönülő eset miatt indított nyomozás a dél-koreai titkosszolgálat korábbi vezetőivel szemben hatalmi visszaélések miatt.

...svg content...Mun Dzse In dél-koreai elnök sajtótájékoztatót tart a hivatalba lépésének századik napja alkalmából Szöulban 2017. augusztus 16-án. Az elnök kijelentette, hogy elutasítja a háború lehetõségét a Koreai-félszigeten, mondván, az Egyesült Államok beleegyezett, hogy Szöul hozzájárulása nélkül nem indít katonai akciót Észak-Korea ellen. (MTI/EPA pool/Dzsung Jon Dzse)
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A dél-koreai főügyészség csütörtökön hozott nyilvánosságra egy közleményt, amely szerint a Moon Jae-In elnöksége alatt szolgáló kémvezérek két alkalommal is visszaéltek hatalmukkal az észak-koreai határon történt incidensek kapcsán.

A Dél-Koreai Nemzeti Hírszerzési Szolgálat (NIS) egyrészt megvádolta Park Jie-won-t, aki 2020 és 2022 között vezette a szervezetet, hogy érzékeny hírszerzési dokumentumokat semmisített meg egy 2020. szeptemberében történt incidenssel összefüggően – írja az Al Jazeera. Soron kívül Visszatér az angol bajnokság, a Chelsea, az Arsenal és a City is pályára lép

Az eset során ugyanis az észak-koreai partiőrség katonái agyonlőtték a dél-koreai halászati minisztérium egyik fegyvertelen dolgozóját, valamint felgyújtották a holttestét, hogy megpróbálják eltüntetni az eset nyomait.

Akkoriban a Moon-kormány azt állította, a dolgozó a két ország Sárga-tengernél húzódó határánál vesztette életét, miután megpróbált átszökni Észak-Koreába – ezt azonban nem támasztották alá bizonyítékkal.

A másik nyomozást pedig Suh Hoon ellen indították, aki 2017 és 2020 között volt a titkosszolgálat vezetője. Még 2019-ben történt,hogy két észak-koreai halász megpróbált 2019-ben Dél-Koreába menekülni, azonban villámgyorsan visszaküldték őket az országukba.

Ez az ügy meglehetősen szokatlan volt, mivel a két férfit azzal vádolták meg, hogy egy halászhajón 16 társukat megölték – viszont sosem állították őket bíróság elé és az Észak-Koreába deportálásuk egyenlő volt azzal, hogy kivégzik őket.

Ez az eset volt az első Dél-Korea történelmében, amikor északról érkező disszidenseket visszaküldenek, Moon akkor úgy fogalmazott, hogy a páros beismerte bűntettét, ők bűnözők, ezért kárt tudnának okozni a dél-koreai társadalomban.

Suh viszont a vizsgálat során nem igazán tartotta be a szabályokat: a disszidensek ügyének elbírálási idején a szokásos 15-30 napról kevesebb mint egy hétre csökkentették a közbenjárását követően, visszaélve ezzel hatalmával.

A dél-koreai ügyészek bejelentése szerint a két ügyet egymástól elválasztva vizsgálják, de amennyiben elítélik a két korábbi kémvezért, az nagyon súlyos csapást fog jelenteni a liberális Moon Jae-In hírnevének.

Emberöléssel kapcsolatos bűnpártolással vádolják a körözött 16 éves nyíregyházi lányt

A fiatalt emberöléssel kapcsolatos bűnpártolással vádolják, mert egy két évvel ezelőtti gyilkosságnál segédkezett a nyomok eltüntetésében.