Szerző: Bense Róbert

Különleges világbajnokságon vagyunk túl, hullottak a csillagok, egyben újak is születtek.

Bense Róbert

2024. január. 3 - 23:15

Luke Littler jött, látott, ám végül nem tudott győzni a döntőben. Az ifjú tehetség végiggázolt a mezőnyön, a fináléig olyan magabiztossággal győzedelmeskedve a darts csúcsának számító világbajnokságon, mintha évtizedek óta tomboló emberek ezreivel a háta mögött dobálna egy távoli tábla apró szektoraiba, miközben fejben már a következő hat nyilának értékét is kiszámolta. Pedig ez lehetetlen, hiszen még csak 16 éves.

180-at dobni három nyílból nem egyszerű, bárki kipróbálhatja. (Aki az első ezer dobásából megcsinálja, az kezdjen el lottózni, de sürgősen.) Két bullal kiszállózni szintén komoly feladat. Rutinos rókákat legyőzni a színpadon pedig már-már lehetetlennek tűnik. Luke Littler viszont mindezeket úgy csinálja, hogy már most biztosan ki lehet jelenteni, hogy ő a jövő dartsgenerációjának egyik legnagyobb reménysége, még úgy is, hogy a döntőben Luke Humphries megállította. Soron kívül Videón a jelenet, ahogy megrángatják a Magyar Kétfarkú Kutya Párt aktivistáját

Miközben az elmúlt évek ászai, Peter Wright, Gerwyn Price, Michael van Gerwen, és a tavalyi világbajnok, Michael Smith is idejekorán elvérzett, a kiemeltek között még csak nem is szereplő Littler a 2016-os, első vb-jén rögtön végső győzelmet ünneplő, idén végre megtáltosodó Rob Cross-t 6-2-re utasította maga mögé az elődöntőben.

De ne feledkezzünk meg Luke Humphries-ről sem, aki a világbajnokság másik meglepetésemberét, Scott Williamst 6-0-ra intézte el a négy között, alaposan rászolgálva a „Cool hand Luke” becenévre, cáfolva a korábbi kritikusokat. Humphries harmadik kiemeltként, nem is annyira titkos esélyesként érkezett a vb-re, a Joe Cullen elleni negyeddöntőben pedig a torna legjobb meccsén, győztesen hagyhatta el a pástot.

Humphries játéka a világbajnokság végéig folyamatosan javult, az elődöntőben pedig egyértelműen érződött, hogy odaért, a formaidőzítés tehát nem is lehetett volna ennél ideálisabb. A fináléban így két olyan játékos szerepelhetett, akik maximálisan megérdemelték, hogy ott legyenek a vébé utolsó meccsén. Persze a nyomás érezhető volt, ennél talán már csak a koncentráció volt erősebb.

Littler kedden látott kisebb megingása a mindent eldöntő meccs elején is megmutatkozott, Humphries kis híján két szettel is vezethetett volna, ám a 16 éves dartsos a lehető legjobb pillanatokban egészen parádésan és pontosan kiszállózott, így végül sikerül egyenlítenie. Ezt követően Humphries ismét hozott egy szettet, utána viszont sorozatban hármat is begyűjtött Littler, aki ellenállhatatlan játékkal rukkolt elő, ellenfele pedig több kiszállót is rontott, így hiába voltak jobbak a körátlagai.

Humphriesnél nüanszok döntöttek, és ami addig nem igazán jött be, az a hetedik szettől összeállt, így nehéz helyzetből 4-4-re hozta a meccset, az átlagai pedig roppant erősre, 113-114-re emelkedtek, míg Littleré némileg visszaestek. Humphries a kilencedik szettre teljesen kizárta a környezetét, két 108-as kiszállót követően azonban kissé megtorpant, hibák is jöttek, Littler pedig könyörtelenül kihasználta azokat, ám végül nem tudta megfordítani a szettet. Humphries, ha nehezen is, de behúzta azt, 4-5.

Ekkor már harminc 180-nál tartottak a finalisták, Humphries pedig totálisan belelendült, tűpontosan dobott, és nem csupán fellángolás volt részéről az egyenlítés és a vezetés megszerzése. Littleren ekkor először lehetett látni a vébén, hogy sorozatosan idegesen reagált a dobásaira. Humphries végül 3-1-re hozta a szettet, 4-6.

Littlernek bár jókor jött a szünet, úgy tűnt, sikerült rendezni a sorait, és némileg megnyugodott, ám így is döntő leg következett a Humphries szemszögéből nézve döntő szettben, Littler azonban kedvezőbb helyzetből sem tudott kiszállni és szépíteni. Humphries keze ugyanakkor nem remegett meg, és második meccsnyílra, dupla nyolccal megnyerte a világbajnokságot!

Két szett hátrányból, ötöt nyerve egymás után Luke Humphries hetedik világbajnokságán, 28 évesen felért a csúcsra, új bajnokot és egyben új világelsőt is avatva a darts elitje. Luke Littlert azonban még biztosan látjuk döntőkben, hiszen az ő pályafutása csupán most kezdődött, és máris egy egészen káprázatos vb-debütálással büszkélkedhet.