Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,54 Ft
Euró
385,20 Ft
Font
450,92 Ft
Bitcoin
69,985 $

Darabokra szedhetik Kína egyik leggazdagabb emberének médiabirodalmát

Jack Ma, az Alibaba csoport alapítója és vezére nem ápolja a legjobb kapcsolatot a kínai kormánnyal, amely Kínában azt jelenti, hogy az élete sincs teljes mértékben biztonságban – hiába a világ egyik leggazdagabb milliárdosa.

...svg content...Kijev, 2019. november 8. Jack Ma, az Alibaba, a legnagyobb kínai internetes kereskedelmi vállalat társalapító elnöke a Kijevi Nemzetközi Gazdasági Fórumon 2019. november 8-án. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Jack Ma akkor került igazán az országot vasmarokkal irányító Kínai Kommunista Párt kereszttüzébe, amikor több alkalommal is kritizálni merte a kormány egyes döntéseit. A vállalkozó el is tűnt a nyilvánosság elől néhány hónapra, sokan azt gondolták, a kormány el is tette láb alól, vagy minimum „elbeszélgettek” vele.

Ma a vagyonát igazán a „kínai Amazonnak” nevezhető Alibabával alapozta meg, mely azóta egy nagyon sokszínű birodalommá nőtte ki magát, amely szerepet vállal az e-kereskedelem mellett a fintech szektorban is. A vállalkozó emellett egy szép kis médiaportfóliót is felépített, mely Jeff Bezoséhoz hasonló méreteket ölt. Soron kívül Érdemes figyelni, több banknál is jelentősen megemelkedtek az éves díjak

Ma médiabirodalmának azonban rövidesen vége lehet, ugyanis a kínai hatóságok arra kötelezték az Alibabát, hogy adja el a médiarészesedéseit, mert a pártban tartanak a cég közvélemény-formáló képességétől – írja belső forrásokra hivatkozva egyaránt a Wall Street Journal és a Bloomberg.

Az Alibab médiabefektetései akkor kezdték el igazán aggasztani a pártállamot, amikor bejelentették a 118 éve alapított, angol nyelven kiadott hongkongi lap, a South China Morning Post felvásárlását, amely Ázsia egyik legolvasottabb és legfüggetlenebb sajtóterméke, és amelyet a világsajtó legnagyobb tiszteletben lévő entitásai is gyakran szoktak idézni.

Jack Ma ráadásul kijelentette, hogy biztosítani fogja a lap szerkesztői függetlenségét, nem fogja semmilyen irányba formálni a neves médiaterméket. Mivel a hongkongi lap nem a kommunista propaganda szócsöve, ezért a pártot kifejezetten aggasztotta ez a lépés.

A vállalkozó médiaérdekeltségei között szerepel 36Kr nevű technológiai weboldal, mely az Alibaba fintech vállalatának, az Ant Csoportnak az érdekeltségébe tartozik. A helyzet érdekessége, hogy az Alibabának stratégiai megállapodása van az állami kézben lévő Shanghai Media Grouppal is, így az állammal lényegében közösen tulajdonolják a hírportált.

Az Alibabának ezen felül érdekeltsége van a „kínai Twitterben”, vagyis a Weibóban, valamint a fiatalok körében népszerű BiliBili-ben. A Weibo kapcsán viszont már felmerültek aggodalmak, amik hirtelen elkezdtek eltűnni azok a posztok a platformról, amelyek a cég vezérigazgatójának megcsalásos botrányát taglalták.

A kínai kormány akkor megállapította, hogy a Weibo befolyásolta az online kommunikációs rendet, viszont nem tudtak konkrét esetet megnevezni. A párt ráadásul a nagy tech-cégek ellen meghirdetett kereszteshadjáratának a keretében már meg is bírságolta korábban az Alibabát és a Tencentet, viszont egyiküknek sem kellet komoly büntetésekkel kalkulálnia.