Elfogták Kolumbia legkeresettebb drogbáróját, Pablo Escobar magasságokban volt (videó)
Sikerült elfogni Dairo Antonio Usugát, aki Kolumbia legkeresettebb drogbárója volt, egészen eddig a pontig, mert már rendőrkézen van.
Dairo Antonio Usuga az ország legnagyobb kábítószer-kereskedő bandájának, a Gulf klánnak volt a vezetője. A drogbárót nem messze a panamai határtól fogták el az egyik fő helyőrsége közelében Necocliben.
A kolumbiai kormány által közzétett képeken az 50 éves drogbáró bilincsben, katonákkal körülvéve látható. Duque elnök is boldogan kommentálta a hírt, hozzátéve, hogy ez volt az évszázad legkeményebb csapása a kábítószer-kereskedelemre az országukban – írja a France24.
Az Egyesült Államok korábban 5 millió dolláros díjat ajánlott fel Kolumbia egyik legrettegettebb emberének számító Otoniel letartóztatásához vezető információkért. Az elnök egészen odáig ment, hogy a sikeres akció Paulo Escobar bukásához hasonlítható, közel akkora volumennel bírt.
Kigyulladt egy teherhajó, mérgező gázokat okád ki magából (képek, videó)
Otoniel ellen még 2009-ben emeltek vádat az Egyesült Államokban, és ott is felelnie kell a bűneiért a kiadatását követően. A kolumbiai kormány a droghálózatot építő csoportot, amelyet főként kábítószer-kereskedelemből, illegális bányászatból és zsarolásból finanszíroznak, azzal vádolja, hogy a FARC gerillákkal 2016-ban kötött békeegyezmény aláírása óta tartó legsúlyosabb országos szintű erőszakhullám egyik fő mozgatórugója volt.
Noha 2017-ben a drogbáró hajlandó lett volna megállapodást kötni a kolumbiai igazságszolgáltatással, a kormány válaszul legalább 1000 katonát vezényelt ki a levadászására. Az utóbbi időben a klán létszámát megtizedelték, ami miatt a csoport feje dzsungelbe menekült, ahol telefonálni sem tudott.
2012–ig Juan de Diost, Otoniel testvére volt a klán első embere, akit végül megöltek a rendőrök. Ezután lépett színre Otoniel, aki szegény család gyermekeként jött világra, majd csatlakozott a Népi Felszabadító Hadsereghez, az EPL-hez, egy marxista gerillacsoporthoz.
Miután 1991-ben letette a fegyvert, később visszatért a harcokhoz és szélsőjobboldali félkatonai csoportokhoz csatlakozott. Annak ellenére, hogy ezen csoportok közül sok megszűnt a korábbi jobboldali elnök, Alvaro Uribe kormányának kezdeményezésére, Otoniel folytatta a harcot.
Noha az Egyesült Államok fél évszázada próbálja visszaszorítani a drogkereskedelmet, még mindig Kolumbia a világ első számú kokainszállítója, melynek fő piaca az USA.