Az édesítőszeres üdítők növelhetik a szabálytalan szívverés kockázatát
Ez az első olyan tanulmány, ami összefüggést talált a kalóriamentes és alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek, illetve a cukorral édesített italok és az említett szívbetegség között.
Egy új tanulmány megállapítása szerint heti legalább két liternyi mesterségesen édesített ital fogyasztása 20 százalékkal növeli a pitvarfibrillációnak nevezett szabálytalan szívverés kockázatát az ilyet nem fogyasztókhoz képest – írja a Portfolio a CNN cikke alapján. A kutatás szerint a hasonló mennyiségű, hozzáadott cukrot tartalmazó üdítők fogyasztása ennek felével, 10 százalékkal növelte az állapot kockázatát.
Ezzel szemben mintegy 100 grammnyi cukrozatlan gyümölcslé 8 százalékkal alacsonyabb pitvarfibrillációs kockázattal járt együtt – derül ki az eredményekből. Megjegyzik: a pitvarfibrilláció érzését az ebben szenvedők a szív „remegéseként”, mellkason belüli „szaltózásként” írták le. De a cikkben azt is kiemelik:
Ez az első olyan tanulmány, ami összefüggést talált a kalóriamentes és alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek, illetve a cukorral édesített italok és az említett szívbetegség között. Mindez Penny Kris-Ethertontól, a Pennsylvania Állami Egyetem táplálkozástudományok professor emeritusától hangzott el – teszik hozzá.
A tanulmányban hozzáfűzik, a pitvarfibrilláció jelensége mögött genetikai hajlam is áll, egy 2017-ben megjelent kutatás például azt taglalta, hogy az európai ősökkel rendelkezők esetén nagyjából 22 százalék az esélye annak, hogy öröklik ennek az állapotnak az előfordulását. Ugyanakkor Kris-Etherton azt is elmondta, további kutatásokra is szükség van, hogy megerősítsék az eredményeket, s teljesebb képet kapjanak.
Korábban arról is írtunk, hogy a Journal of the American Heart Association folyóiratban megjelent kutatás szerint a marihuána fogyasztása jelentős mértékben növeli a szívroham és stroke kockázatát. Egyes egészségügyi szakértők pedig úgy vélekednek, hogy nemcsak a tényleges biológiai életkorunk, hanem a szívünk egészségi állapota is fontos szerepet játszik a várható élettartamunk előrejelzésében.