8 év alatt akár egy lakás önerejét is megspórólhatjuk
A Csok Plusz és a lakástakarékpénztár kettőse nem kevés pénzt hoz a konyhára.
Számos részlet kiderült már a CSOK Plusz kapcsán, amelyet 2024 januárjától tervez bevezetni a kormány a magyar családok otthonteremtési céljainak támogatására. A Credipass pénzügyi szakértői most azt vizsgálták meg, hogy milyen előnyökkel járhat a CSOK Plusz az egyes családi élethelyzetekben, és hogy mit tehetünk annak érdekében, ha további milliókat szeretnénk megtakarítani az otthonteremtés során.
A korábbi „városi” CSOK vissza nem térítendő támogatás helyét 2024-től a CSOK Plusz kamattámogatott hitel veszi át, amely kedvező feltételeket kínál a családalapítást, illetve további gyermeket/gyermekeket tervező házaspárok számára.
A Credipass pénzügyi szakértői kiszámolták, hogy az egyes élethelyzetekben, egy, kettő, illetve három gyermek vállalása esetén milyen havi törlesztőrészletekkel járhat egy idei, 25 évre felvett piaci és kamattámogatott lakáshitel kombinációja, és hogyan alakulhat mindez jövőre (átlagosan 7,45%-os kamattal, illetve a JTM (jövedelemarányos törlesztési mutató) szerinti elvárt minimum jövedelmekkel kalkulálva).
A különbség jelentős: havonta több tízezer forintos spórolást jelenthet a CSOK Plusz megjelenése a törlesztőrészletekben, vagyis alacsonyabb havi költségekkel számolhatnak a családok.
Ráadásul, jelentős tartozáselengedéssel is számolhat az ügyfél a CSOK Plusz igénybevétele után, ugyanis a második (és minden további) gyermek megszületése esetén a fennálló tartozásból 10 millió Ft elengedésre kerül, így ezzel is spórol a család.
Hosszú távon gondolkodva viszont, a havi törlesztőn megspórolt összeget akár további lakáscélú megtakarításba is fektethetik (hiszen az állagmegóvás elengedhetetlen): a Credipass szakértői szerint érdemes a lakástakarékpénztárak lehetőségeit kihasználni erre.