Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy új tanulmány szerint a csillámporban lévő anyagok akadályozhatják a napfény vízbe jutását

A brazíliai São Carlos-i Szövetségi Egyetem által végzett tanulmány szerint a mikroműanyagok egyik formája, a csillámpor jelentősen csökkentheti a napfény vízbe történő bejutását, ami kedvezőtlenül befolyásolja a vízi növények fotoszintézisét.

...svg content...Fotü: Unsplash/Billy Huynh
Tudomány

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

A vizsgálat kimutatta, hogy a csillámokban gyakran használt fémkomponensek, mint például az alumínium és a titán, akadályozhatják a napfényt, amely létfontosságú a vízi növényvilág egészséges növekedéséhez. „Kutatásunk alátámasztja az eredeti hipotézist, miszerint a csillámpor a fémbevonat fényvisszaverő tulajdonságai miatt akadályozza a fotoszintézist”, nyilatkozta Luana Lume Yoshida, a tanulmány vezető szerzője, az UFSCar Hidrobiológiai Tanszékének mesterszakos hallgatója.

A tanulmány a nagyvirágú vízinövényre összpontosított, amely fontos vízi növény az ökoszisztémák oxigénellátási folyamataiban. A vizsgálat során megállapították, hogy a csillámok jelenléte 1,54-szeresére csökkenti a fotoszintézis sebességét a csillámok nélküli környezethez képest. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Marcela Bianchessi da Cunha-Santino, az UFSCar társszerzője és vezető kutatója az eredmények szélesebb körű ökológiai következményeire is figyelmeztetett. „Míg mi a csillámpor közvetlen hatását figyeltük meg egy adott fajra vonatkozóan, a szakirodalom szélesebb körű szennyezési problémákra is rávilágított már.”

A tanulmány eredményei hozzájárulnak ahhoz az egyre bővülő bizonyítékhalmazhoz, amely a csillámpor felhasználásának újragondolására szólít fel, tekintettel a vízi ökoszisztémák megzavarásának lehetőségére és a tágabb környezeti következményekre.

Irineu Bianchini Jr, a tanulmány társszerzője ugyanakkor hozzátette, további kutatásokra van szükségük ahhoz, egyértelműen kijelenthessék, a csillámok jelentős mennyiségű fényt zárnak el a vízi élővilágtól. Mint mondta, egyelőre csak az a fontos, hogy tájékoztassák a társadalmat a csillámpor okozta lehetséges veszélyekre, és arra ösztönözzék az illetékeseket, hogy lehetőség szerint fenntarthatóbb alternatívákat használjanak a csillogó hatás megteremtésére.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.