Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Furcsa csillagrobbanást észlelt a Hubble űrteleszkóp

Különös kozmikus jelenségre bukkantak az univerzum mélyén az Európai Űrügynökség csillagászai.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A kiemelt képen látható felvételen az NGC 1705 törpegalaxis vörös színű ragyogását csodálhatjuk meg, amit a Hubble Űrteleszkóp segítségével figyeltek meg a Földtől mintegy 17 millió fényévre található Festő csillagképben az Európai Űrügynökség (ESA) asztronómusai.

Az NGC 1705 nemrégiben egy hosszadalmas csillagrobbanási fázison ment keresztül, ami azt jelenti, hogy több száz objektum született a környékén lévő, főként gázból és porból álló csillagfelhőből. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az ilyen szabálytalan alakú törpegalaxisok általában kevesebb kémiai elemből állnak, mint a nagyobb galaxisok – legfőképpen hidrogénből és héliumból tevődnek össze, ezért is gondolják úgy asztronómusok, hogy sokkal inkább a világegyetem legelső csillaghalmazaira emlékeztetnek.

A fotót a Hubble harmadik széles látómezőjű kamerájával lőtték, ami egy H-alfa néven ismert fényhullámhosszon követte figyelemmel az eseményeket – olvasható az ESA közleményében.

Az ominózus frekvencia vizsgálatával a csillagászok olyan területek felfedezését célozták meg, ahol fiatal, aktív csillagok ultraibolya fénnyel világítják meg a körülöttük hömpölygő gázfelhőket. A Hubble-t egyébként utoljára 1999-ben irányították az NGC 1705-re, akkortájt a galaxis középpontját vették tüzetesebben górcső alá.