Csendes légszomj – a koronavírus egyik furcsa tünete
A kórházak a világ minden pontjáról olyan egészen érdekes betegekről tesznek említést, akik nem észlelik magukon az oxigénhiány tüneteit.
Annak ellenére, hogy ezeknek egyes páciensek szervezete ugyanúgy ki vannak téve a hypoxiának, egyszerűen képtelenek érzékelni a légszomj tüneteit. Sokszor súlyos állapotban kerülnek be a klinikák sürgősségi osztályaira, ahol csupán enyhe légzési nehézségekre panaszkodnak, viszont állapotuk szinte mindig annyira komoly, hogy lélegeztetőgépekre szorulnak.
Ezt a szimptómát „boldog hypoxiának” vagy „csendes légszomjnak” hívják, a felépülés pedig a tünetek után akár hosszú hetekig is eltarthat.
Ezzel a meglehetősen furcsa tünetegyüttessel rendelkező koronavírus-fertőzöttek általában 2-7 nappal a kórházba érkezésük előtt érzékelik magukon az első jeleket.
Leggyakrabban hirtelen mellkasi szorongató érzésről számolnak be, valamint nehezen tudnak mély levegőt venni – számolt be róla Dr. Richard Levitan, akinek 30 éves praxisa van a sürgősségi ellátásban.
Jelenleg a New Hampshire-i Littleton Regionális Egészségügyi Központban dolgozik, előtte azonban két hétig önkéntesként egy New York-i klinika frontvonalában segédkezett, amely az Egyesült Államok területén kitört koronavírus-járvány epicentrumához közel található.
Levitan elmondta, a betegeknél annyira súlyos, kétoldali tüdőgyulladást mutattak ki a vizsgálatok, hogy rettenetes fájdalmakat kellett volna átélniük komoly légszomjjal együtt, ehelyett viszont szinte semmire sem panaszkodtak:
Az orvos hozzátette,
„Csak pár órával az érkezésük előtt vették észre, hogy a fáradtság és az enyhe légszomj másra is utalhat. Ez mutatja, mennyire lenyűgöző és egyben rendkívül veszélyes ez a vírus.”
A COVID-19 kórokozója úgy tűnik, sokkal gyorsabban alkalmazkodik a körülményekhez, mint azt előre gondolták: