Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Csehországban találták meg a világ legrégebbi faszerkezetét

Az Olmützi Régészeti Intézet igazgatója szerint a világ legrégebbi ismert faszerkezetét találták meg, amikor egy 7275 éves kutat tártak fel Csehországban.

Külföld

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A tudományos szempontból kimagasló értékű leletre egy autópályaépítést megelőző régészeti vizsgálat során bukkantak a pardubicei kerületben, azóta pedig egy dendokronológiai és radiokarbonos vizsgálat is megerősítette, hogy a kút faszerkezete, így maga az építmény is i.e. 5256-5255-ből származik.

A régészek rendkívül meglepődtek a felfedezésen, és nem csak annak kora miatt, hanem az alkalmazott építési technológia miatt is, hiszen eddig úgy vélték, hogy a kút megépítéséhez használt technológiát csak a bronzkorban, vagy a római időkben kezdték el alkalmazni. Jaroslav Peška, a régészeti intézet vezetője szerint azonban most világossá vált, hogy az építési megoldás már az újkőkorszakban is ismert volt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Maga a kút egyébként 80×80 centiméteres alappal rendelkezik, mélysége pedig 140 centiméter. Ami azonban ennél is érdekesebb, hogy a felhasznált faanyagok megmunkálását a jelek szerint különböző kő, csont és faelemekkel végezték.

Mivel feltételezhető, hogy a kút mellett egy korábbi település nyomai is megtalálhatók, a régészek hamarosan kiterjesztik az ásatási területet, ám előtte még biztonságba helyezik a kutat, ami a Kelet-Csehországi Múzeumban kerül majd kiállításra.