Csehország gyakorlatilag teljesen elzárja magát a külföldiektől a koronavírus miatt
Csehországban éjféltől szinte egy teljes határzár lép érvénybe a külföldiek előtt, ami még drasztikusabb döntés, mint a franciák részéről.
Nemrég számolhattunk be a francia kormány részéről, miszerint lezárják a határaikat az Európai Unión kívüli országokkal szemben. A céljuk ezzel az, hogy megakadályozzák az új vírusvariánsok terjedését, bejutásukat.
A Kronen Zeitung jelentése szerint Csehország egy még drasztikusabb döntésre szánta el magát, és szinte teljesen bezárja a határait a külföldiek előtt. Szombattól kezdődően csak azok léphetnek be az országba, akik Csehországban dolgoznak, vagy ott tanulnak, illetve ha a beutazás feltétlenül szükséges.
Ugyancsak kivételt képeznek az indokolt családlátogatások, az egészségügyi vagy szociális intézmények meglátogatása, valamint az esküvők és a temetések – olvasható az MTI jelentésében. Döntés született arról is, hogy a jövő héttől kezdve a cseh lakosok már háromnaponta mehetnek ingyenes antigéntesztre. Eddig ez ötnaponta volt lehetséges. Ez az intézkedés összefügg azzal is, hogy Németország megszigorította az ott dolgozó cseh vendégmunkások számára a határátlépét.
A Szászországban dolgozó és naponta ingázó csehek hetente két alkalommal, míg a Bajorországban dolgozók kétnaponta kötelesek új negatív koronavírus tesztet felmutatni a határon. A prágai sajtó szerint naponta mintegy 60 ezer cseh jár át Németországba dolgozni.
Máskülönben egy külföldi sem lépheti át a cseh határt. A kormány ezzel a döntéssel reagált a folyamatosan magas koronavírus-fertőzésszámra, ami már átlépte azt a határt, hogy csak várjanak egy ideálisabb helyzetre.
A kormány csütörtök este hozta meg erről a döntést, de azt csak huszonnégy órával később jelentették be. Az országon belül továbbra is kijárási tilalom van érvényben, miközben az éttermek, a sport- és kulturális létesítmények, valamint a legtöbb iskola hetek óta zárva tartanak.
A 10,7 millió lakosú országban az új fertőzési napi átlaga 8 000 körül mozog. Ez pedig egy jelentősen magas szám, különösen, ha azt összehasonlítjuk a hasonló lakosságú Magyarországgal, ahol messze ideálisabb a helyzet. Jan Blatny egészségügyi miniszter szerint az óvintézkedéseket csak akkor fogják mérsékelni, ha a kórházban kezeltek száma 3000 alá esik. Ilyen helyzet legutóbb október közepén volt.