Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Átmeneti tavak jelentek meg a homokdűnék között a Szaharában (videó)

30–50 éve nem volt ilyen sok eső ilyen rövid idő alatt.

...svg content...Fotó: Unsplash
Afrika
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Szahara alapvetően a Föld egyik legszárazabb helye, idén szeptemberben azonban évtizedek óta először víz öntötte el a régió északnyugati részét – tudhattuk meg az erről szóló beszámolóból. Mint írják, a jelenség hátterében egy extratrópusi ciklon áll, amely hatalmas mennyiségű nedvességet hozott a régióba. Egyúttal kifejtik: a NASA Earth Observatory szerint az előzetes becslések alapján a Szahara marokkói, algériai, tunéziai és líbiai részein szeptember 7. és 8. között több tíz milliméternyi eső hullott, egyes területeken a csapadék mennyisége a 200 millimétert is elérte.

Soron kívül Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

Utóbbi a régió egész éves értékének felel meg – teszik hozzá. Housszine Jouabeb, a Marokkói Meteorológiai Főigazgatóság munkatársa az AP-nek nyilatkozva kiemelte: 30–50 éve nem volt ilyen sok eső ilyen rövid idő alatt, a csapadék következtében pedig átmeneti tavak jelentek meg a homokdűnék között. Az áradás mértéke műholdfelvételeken is látható, azok erre a linkre kattintva érhetők el. Marokkóban egyébként hat éve tart a szárazság, az esőzések most némi enyhülést hoznak, az áradások ugyanakkor katasztrófával is járnak.

Marokkóban és Algériában legalább 20 ember vesztette életét, és komoly károk keletkeztek – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján. Móse Armon, a Földtudományi Intézet és a Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa azt mondta: ugyan minden évben előfordul valamilyen mértékű esőzés a térségben, idén egy extratrópusi ciklon tette különlegessé a szezont. A Szaharát elérő rendszer az Atlanti-óceán felett kezdett el kialakulni, de a víz egy részét Afrika nedvesebb, egyenlítői régióiból is magába szívta.

Jouabeb úgy véli, a jövőben egyre több hasonló vihar alakulhat ki a fokozódó párolgás és a levegő nedvességtartalmának növekedése miatt – jegyzik meg a cikkben. Korábban azt is megírtuk, hogy nem kellett sokat várni az első hóra Moszkvában sem: az Orosz Hidrometeorológiai Központ szerint az észak-atlanti ciklon a télelőnek megfelelő időjárást hozott Moszkva térségébe, amely miatt az embereket arra kérték, használják a tömegközlekedést, valamint figyelmeztettek: a közutakon nehézségek lehetnek.

Atombunkereket telepít Vlagyimir Putyin Oroszországban

Atombunkerek tömeges telepítésébe kezdett Vlagyimir Putyin orosz elnök, ami megint csak azt jelzi, hogy egy igen veszélyes időszak előtt állhatunk.

Ismét eltűnhet a világ egyik legnagyobb tengere? Ez derül ki a kutatásokból

Bolygónk változásai erre a területre is hatással vannak, amely által később újra kiszáradhat, csakúgy, mint néhány millió éve.