Csaknem két évszázadot kellett rá várnunk, hogy újra felfedje magát egy szégyellős madárfaj
Olyan madarat fedeztek fel tavaly ősszel az indonéziai ornitológusok, amelyről majdnem két évszázadig hitte az emberiség, hogy kihalt.
Az 1840-es évekből származik az a tudományos leírás Charles Lucien Bonaparte, Napoleon unokaöccsének tollából a Malacocincla perspicillataról. Azóta senki nem került olyan szerencsés helyzetbe, hogy élő pédányra bukkanjon a vadonban, és egyetlen darab, ragyogó sárga üvegszemmel ellátott kitömött egyed bizonyította a faj létezését.
Tavaly októberben azonban két helyi férfi, Muhammad Suranto és Muhammad Rizky Fauzan egy olyan madárra bukkantak Indonéziában, amellyel soha korábban nem találkoztak, így nem tudták azonosítani. Sikeresen elfogták az állatot, hogy fényképeket készíthessenek róla, majd szabadon engedték és megmutatták a felfedezésüket különböző madármegfigyelő csoportoknak.
A The Guardian tudósítása szerint a régióban élő szakértők hamar azonosították az egyedet a Malacocincla perspicillatakét az erős csőréről, csokoládé színéről és a szemén található fekete csíkról. A kitömött példánytól eltérően az élő madárnak nem ragyogó sárga, hanem gesztenye színű írisze van.
Teljesen szürreális érzés, hogy rátaláltunk egy olyan fajra, amelyet a szakértők kihaltnak nyilvánítottak. Nem számítottunk rá, hogy ennyire különleges – simán csak azt gondoltuk, hogy egy újabb olyan madárral találkoztunk, amilyet még soha korábban nem láttunk
– mondta el Rizky Fauzan.
A madár felfedezése annak a két évszázados zűrzavarnak is véget vet, amely az élőhelyére vonatkozik, illetve egy szakértő szerint az élő példányról készült fénykép segítségével megállapíthatóak a faj valódi külső tulajdonságai, hiszen köztudott, hogy kitömés után az írisz, a lábak és a csőr színe hajlamos kifakulni, ezt pedig gyakran festéssel orvosolják.