Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

COVID-19 védőoltás: hogyan immunizálunk 7 milliárd embert, I. rész – Mikor lesz elég bizonyíték, hogy a védőoltás sikeres?

A globális járvány okozta borúság utolsó reménysugarát a COVID-19 elleni védőoltás jelenti.

Egészség/Életmód
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Mit jelent ez pontosan?

A politikusok és kutatók által gyakran hangoztatott időkeret meglehetősen optimistának tűnik. 2013-ban egy holland kutatócsapat készített egy tanulmányt a vakcinák fejlesztéséről, ami átlagosan 10.71 évet mutatott ki, mint a védőoltás előállításához szükséges idő, részletesebben ez az az idő, amíg a pre-klinikai szakasztól a piacra dobásig eljutunk.

Ezen időkeret lecsökkentése nem lehetetlen feladat, ám valóban ambiciózus. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ez a majdnem 11 éves időkeret már a kész vakcinára vonatkozik, amikor már bizonyított az ellenszer olyan szintű hatékonysága, hogy emberi használatra alkalmas. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ezt követően kerül sor az emberekhez történő eljuttatásra, vagyis igazán csak itt kezdődik el a vakcinálás folyamata. Különösképpen érdekes ez annak fényében, hogy a globális pandémia miatt akár az egész emberiség immunizációja is szükséges lehet.

A kritikus kérdések akkor vetődnek fel igazán, amikor egy kutatócsapat jelzi, ők sikerrel jártak: Mennyi időbe telik 7 milliárd ember beoltása? Hogy állítunk elő ekkora mennyiségű vakcinát? Ki fogja megkapni először?

Mikor lesz elég klinikai bizonyíték, hogy belekezdjünk?

Kim Mulholland professzor az elmúlt 30 év során a védőoltások fejlesztését kutatta, és számtalan tanácsot adott már, hogyan kell az új vakcinákat a helyi közösségekbe bevezetni. Többek között a WHO-nak, valamint a London School of Hygiene and Tropical Medicine-nek is dolgozott, jelenleg pedig az ausztrál Murdoch Children’s Kutatóintézet kutatója.

Mulholland professzor szerint, ha megkapjuk az első jeleit annak, hogy az egyik kísérleti védőoltás működik – ami még legalább hat hónapba telhet – akkor fel kell tenni az első kérdést, miszerint van-e elég információnk ahhoz, hogy a védőoltás tömeges szétosztásába belekezdjünk?

„Folyamatosan érkezni fognak az új információk, de a kérdés az, mikor fogjuk azt mondani, hogy oké, jönnek még fontos adatok, de itt az ideje megtenni az első lépést. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a fő akadálya a védőoltások fejlesztésének”

mondta a professzor.

Ha példaként megnézzük az Oxfordi Egyetem által fejlesztés alatt álló COVID-19 védőoltást, a jelenlegi teszt alá vont személyek életkora 20 és 50 év között van. Ha ebben a demográfiában biztonságosnak és hatékonynak bizonyul, csak akkor fogják a további korcsoportokon is kipróbálni a hatását. Ugyanakkor, mivel most történelmi helyzet állt elő, Mulholland szerint gyorsabban átesünk ezen a hosszadalmas procedúrán:

„Szerintem, ha a teszt alá vont demográfiában működőképesnek és biztonságosnak bizonyul a védőoltás, akkor megpróbálkoznak a korábbi piacra dobással, ami végső soron attól fog függeni, mennyit tudnak addigra előállítani”

Ezen a ponton két alapvető kérdés merülhet fel a képzeletbeli forgatókönyvben: Ki kapja először a védőoltást, és Milyen gyorsan tudják annyira felpörgetni a vakcina előállítását, hogy ekkora mennyiségű ember beoltását biztosítani lehessen?

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.