Vízhiány miatt emelkedhet a réz világpiaci ára
A világ egyik legnagyobb rézkitermelőjének, Chilének gondot okoz a vízhiány, ezért a vártnál kevesebb lehet a rézkitermelés.
A világ rézellátásának több mint negyede Chiléből származik, a sivatagos, száraz országban azonban súlyos gondokat okoz a vízhiány, ez pedig a réz világpiaci árának drasztikusan emelkedését eredményezheti.
A santiagói kormány figyel a közvélemény hangjára, amelynek nem tetszik a bányavállalatok vízfelhasználása. Augusztusban a világ egyik legnagyobb bányavállalatának, a BHP Groupnak három hónapra megtiltották a talajvíz szivattyúzását, egy másik vállalat, az Antofagasta pedig jelezte, hogy sokkal gyengébb lehet a rézkitermelés ebben az évben a vízhiány miatt – számolt be az Index a PannonRTV-re hivatkozva.
A világ rézkitermelésének egynegyedét adó bányák a chilei Valle de la Lunában (A Hold völgyében) működnek, ez a völgy a világ egyik legszárazabb területén, az Atacama-sivatagban található.
A vízfelhasználás problémája nem újkeletű jelenség: korábban a bányák a vizet a talaj alatti rétegekből nyerték a helyi közösségek kárára. A globális felmelegedés hatására a sivatagos terület megnőtt, ezáltal a talajvíz már nem képes ellátni a lakosságot és a termelést is.
Az iparág szereplői emiatt átálltak a tengervízre: terveik szerint 2031-re már a tengervíz adná a bányák által felhasznált vízmennyiség felét. A chilei kormány már belefogott egy törvényjavaslat kidolgozásába, amely átalakítaná a vízgazdálkodást.
A chilei vízhiány miatt jelentősen kevesebb réz kerülhet a világpiacra, amely számos más iparágra is kihathat, ugyanis a réz számos termelési folyamat alapanyaga.