Chile nem kér a progresszív baloldali alkotmányból
Nagy többséggel utasították el a változást a népszavazáson.
A chilei választók vasárnap népszavazáson nagy többséggel elutasították az új, progresszív alkotmányt, azután a kétéves folyamat után, amely at célozta a baloldal részéről, hogy az alkotmányban „a hangok szélesebb köre jelenjen meg” – írja a CNN.
A szavazatok csaknem teljes összeszámlálása után a választók 62 százaléka vélte úgy, hogy nem kérnek a reformból, míg 38 százalék szavazott igennel.
A javasolt alkotmány, amelyet a baloldali Gabriel Boric elnök támogatott, 388 cikkelyt tartalmazott, amelyek jelentősen kiterjesztették volna a szociális juttatások körét, zöldpolitikai szabályokat vezettek volna be, és az egyenlősségre törekedtek volna.
A dokumentumot Chile valamennyi tartományában elutasították, beleértve a progresszívnek nevezhető fővárost, Santiagót és annak környékét, ahol a szavazók elsöprő többséggel támogatták Boricot a tavaly decemberi elnökválasztáson.
Boric a vasárnapi szavazás lezárása után élő televíziós beszédben reagált a vereségre.
„Ma a chilei nép beszélt, mégpedig hangosan és világosan. Két üzenetet adtak nekünk. Az első az, hogy szeretik és értékelik a demokráciájukat. A második, hogy Chile népe nem volt elégedett a javasolt alkotmánnyal, és ezért úgy döntött, hogy az urnáknál egyértelműen elutasítja azt” – mondta az elnök.