Versenyszféra: a cégek negyede oszt év végi jutalmat a munkavállalóinak
Minden cég számára adott a lehetőség, hogy az ünnepek közeledtével jutalomban részesítse a dolgozóit. Van, ahol ez egy vacsorát, és van, ahol komoly pénzösszeget jelent.
A versenyszférához sorolt hazai cégek negyede (26%) tervezi, hogy az év végén jutalmat oszt a munkavállalóinak – elsősorban a nagyobb, a külföldi (rész)tulajdonú, valamint az ipari és kereskedelmi cégek körében elterjedt ez a gyakorlat. Azok a cégek, melyek élnek a karácsonyi jutalmazás eszközével, túlnyomó többségében (83%) pénzbeli bónuszt (is) adnak az alkalmazottaknak – írja az economx.hu.
Az erről szóló elemzés az MKIK GVI féléves, 2023. októberi konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek keretében összesen 1825 hazai vállalkozást kérdeztek meg a munkavállalóknak biztosított juttatásokról. Mint kiderült, az év végi jutalmak gyakoriságát jelentősen meghatározza a vállalat foglalkoztatotti létszáma.
Mindemellett fény derült arra is:
- a cégek kétharmada (68%) az idén nem élt, illetve él ezzel a lehetőséggel, míg 6% mondta azt, hogy ugyan adott már ilyen egyszeri juttatást a dolgozóinak, de nem év végén, hanem még évközben,
- a cégek mintegy negyede (26%) nyilatkozott úgy, hogy fog év végi jutalmat adni a munkavállalóinak,
- az 1–9 fős mikrovállalkozásoknak mindössze a negyede (25%) lepi meg karácsonyi bónusszal a dolgozóit,
- ugyanez az arány a 10–49 fős kisvállalkozásoknál már 50%,
- az 50–249 fős középvállalkozásoknál pedig 63%,
- a 250 fő feletti nagyvállalkozásoknak már csaknem a háromnegyede (72%) oszt év végi jutalmakat a munkavállalói számára.
Ágazati bontásban megállapítható, hogy év végi jutalmakra
- leginkább az ipari (35%) és a kereskedelemi (34%) cégeknél,
- legkevésbé pedig a szolgáltatás területén működő (23%) vállalkozásoknál számíthatnak a munkatársak.
A tulajdonszerkezetet tekintve:
- a tisztán hazai tulajdonú cégeknek a negyede (25%),
- a külföldi (rész)tulajdonú vállalkozásoknak csaknem a fele (45%) ad év végi jutalmat az alkalmazottainak.
A jutalmat adó cégek leggyakrabban pénzbeli bónuszt adnak az alkalmazottaknak:
- a cégek több mint négyötöde (83%) él ezzel a lehetőséggel,
- a válaszadók mintegy harmada (32%) rendez céges rendezvényt a munkatársaknak,
- míg ötödük (21%) ajándékot, ajándékutalványt vagy élelmiszercsomagot is oszt,
- az egyéb válaszokon belül pedig leggyakrabban a SZÉP Kártya keretösszegének egyszeri, 200 ezer forintos emelését említették a válaszadó vállalkozások.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy 2023 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 564 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 389 300 forint volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. De a közleményből az is kiderül, hogy a bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 14%-kal, a reálkereset 3,7%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.