Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ötszáz Fülöp-szigeteki munkással indulhat meg a gyártás a debreceni akkumulátorgyárban

Ötszáz Fülöp-szigeteki munkással indulhat meg a gyártás a debreceni akkumulátorgyárban

Ötszáz Fülöp-szigeteki munkással indulhat meg a gyártás a debreceni akkumulátorgyárban
Fotó: CATL

A CATL debreceni üzemében idén év végén induló cellagyártáshoz kétezer dolgozóra van szükség, aminek negyedét külföldről biztosítanák.

Jelentős előrelépést tett a kínai CATL debreceni akkumulátorgyára az indulás felé, ugyanis a Déli Ipari Parkban már elkészült a főépület, ahol jelenleg a gyártósorok beszerelése és beüzemelése zajlik. A vállalat tervei szerint a termelés az eredeti ütemezésnek megfelelően 2025 végén indulhat el.

A nagyszabású fejlesztés 105 hektáros területen valósul meg, miközben további bővítési lehetőségként összesen 221 hektár áll rendelkezésre. Az első ütemben mintegy 1000 milliárd forint értékű beruházás készül el az eredetileg bejelentett 7,3 milliárd eurós projekt részeként, ugyanakkor az állami támogatások ügyében az Európai Bizottság még nem hozott végleges döntést.

A gyár működtetésének egyik legnagyobb kihívását a megfelelő munkaerő biztosítása jelenti, különösen mivel Debrecenben párhuzamosan több jelentős ipari beruházás is zajlik. A CATL az idei évben felerősítette toborzási tevékenységét, mivel a cellagyártás év végi indításához közel kétezer munkavállalóra lesz szükségük a jelenlegi 650 teljes állású dolgozó mellett.

Kezdetben 50 munkavállaló érkezik az ázsiai országból

A munkaerőhiány enyhítésére a vállalat májustól kezdődően a Fülöp-szigetekről is toboroz dolgozókat. Kezdetben 50 munkavállaló érkezik az ázsiai országból, ugyanakkor év végére számuk elérheti az 500 főt, ami a tervezett létszám negyedét jelentené. A szakemberek bérelt munkaerőként kapcsolódnak majd be a termelésbe, írja a Portfólió.

A vállalat stratégiája szerint a Kínából érkező munkaerő aránya, amely jelenleg 30 százalék alatt van, hosszú távon tovább csökken majd. A cél egyértelmű, a dolgozók legalább 70 százaléka magyar állampolgár legyen. A szakképzett munkaerő utánpótlását több hazai oktatási intézménnyel kötött együttműködési megállapodás biztosítja, köztük a Miskolci Egyetemmel és a Debreceni Egyetemmel.

Az európai elektromosautó-piac tavalyi visszaesése után idén már kedvező fordulat tapasztalható. Az ACEA adatai alapján az első négy hónapban 28 százalékkal emelkedett a tisztán elektromos járművek értékesítése, ami megerősíti a hosszú távú elektrifikációs trendet.

A debreceni üzem valamennyi meghatározó európai autógyártónak szállít majd, beleértve a BMW-t, a Mercedes-Benzt, a Volkswagen Csoportot és a Stellantist. Az NMC kémiájú akkumulátorokat gyártó létesítmény a második ütemben már LFP akkumulátorok előállítására alkalmas sorokkal is bővülhet.

A környezethasználati engedéllyel kapcsolatos peres eljárásban egyelőre nincs új fejlemény, a felek a bíróság döntésére várnak. A CATL szakemberei hangsúlyozták, hogy a szakértői vélemények alapján megvizsgálják a további engedélymódosítások lehetőségét, noha erre jogi kötelezettségük nem lenne.

Az amerikai védelmi minisztérium januári döntése nyomán feketelistára került a CATL, azonban ennek közvetlen következményei nem mutatkoztak. A vállalat sem Kínában, sem Amerikában nem számít katonai megrendelésekre, szerződéseiben pedig rögzíti, hogy katonai szervezeteknek és minisztériumoknak sem értékesít termékeket.